ו' 01 דצמ' 2023

אלבמה

אלבמה היא מדינה בדרום מזרח ארה"ב. בירת המדינה היא מונטגומרי. אלבמה גובלת בדרום עם מפרץ מקסיקו ופלורידה, במזרח עם פלורידה וג'ורג'יה, בצפון עם טנסי ובמערב עם מסיסיפי.

ההיסטוריה של אלבמה

אלפי שנים היתה אלבמה אזור של אינידאנים. במאה ה- 16 הספרדים הגיעו לאלבמה בשנת 1540.

ב- 1702 הצרפתים הקימו את ההתיישבות הראשונה במקום והמדינה חולקה בין הצרפתים, הבריטים והספרדים. במהלך השנים צפון ומרכז אלבמה היו חלק מג'ורג'יה ומיסיסיפי.

ב- 1819 התקבלה לאיחוד האמריקאי והפכה למדינה ה- 22. לאלבמה הגיעו מאות סוחרים אשר מיקמו בה חוות של כותנה אשר גודלו על ידי עבדים אפרו- אמריקאים ובשנת 1860 מחצית מתושביה היו עבדים.

ב- 1861 אלבמה פרשה מהאיחוד האמריקאי בעקבות בחירתו של אברהם לינקולן, רק בשנת 1868 היא חזרה לאיחוד והעבדים שבה שוחררו לחופשי. באותה תקופה נכנסה גם מערכת חוקתית חדשה שנתנה יותר זכויות לנשים, הוקמה מערכת חינוך ציבורית ומערכת תחבורה מתקדמת. אך למרות שינוי זה, ב1901 יצרו חוקה חדשה שביטלה את זכות הבחירה של מיעוטים ויצרה שוב את ההפרדה במערכת החינוך הציבורית.

שנות ה- 50 וה- 60 מתאפיינות בחוזק של התנועה לזכויות האזרח האפרו אמריקאי והם החלו לערער את הסדר הקיים. פסק דין בראון הוא למעשה מה שאסר שוב על הפרדה גזעית במערכת החינוך. בשנות ה-50 גם היה חרם באוטובוסים כמחאה על ההפרדה בתחבורה הציבורית. בעקבות המחאות חוקקו את חוק זכויות האזרח וחוק ההצבעה.

ממשל, פוליטיקה וכלכלה באלבמה

אלבמה מחולקת ל- 67 מחוזות, המחוז המאוכלס ביותר הוא ג'פרסון. עיר הבירה של אלבמה היא מונטגומרי.

 הרשות המחוקקת של המדינה מורכבת משני בתי מחוקקים: הבית התחתון שהוא בית הנבחרים והבית העליון שהוא הסנאט. 

באלבמה יש עשייה נרחבת של ייצור כלי רכב ומטוסים, מוצרי פלדה, ברזל ועיבוד מינרלים. מעבר לכך, כלכלתה מבוססת על חקלאות כמו ייצור בוטנים, כותנה, דגנים, תירב, ירקות, סויה, אפרסקים ותעשיית בשר.

רוצים לדבר עם המומחים שלנו ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

ויזה לארה״ב
מדריך מלא וחינמי להוצאת ויזה לארצות הברית
חדש
SIM לארה״ב
מדריך מלא וחינמי להוצאת SIM לארצות הברית
מבצע מיוחד
דילוג לתוכן