ג' 25 יונ' 2024

חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

ניו יורק

ניו יורק כל מה שחשוב

כל המידע על ניו יורק במקום אחד

כך תצלחו את החופשה שלכם בניו יורק
חופשה בניו יורק היא תמיד חוויה מרתקת ומלאת פעילויות, על מנת ליהנות מהטיול במלואו, אספנו לכם כמה טיפים מעולים שעשויים לעזור לכם ליהנות ולמצות את...
אליפות ארה"ב בטניס תתקיים בקיץ ללא קהל
אנדרו קומו, מושל ניו יורק, צייץ ביוני כי אליפות ארה"ב, שאמורה להיערך בספטמבר, תיערך ללא קהל תוך נקיטת אמצעי זהירות רבים. https://www.youtube.com/watch?v=dLoYUBLtF70קומו הודיע עוד ביוני...
ניו יורק סוגרת עצמה מול הקורונה
ראש עיריית ניו יורק קיבל "החלטה קשה" בשל נגיף הקורונה. הנגיף גבה עד כה כחמישה אנשים במטרופולין בעיר הכולל כשמונה מיליון תושבים. בלוס אנג'לס נקטו...
אוניברסיטת העיר ניו יורק
אוניברסיטת העיר ניו יורק, נוסדה על ידי ממשלת ניו יורק, כמוסד מרכזי להשכלה גבוהה. מהאוניברסיטה, יצאו בוגרים שזכו במלגות של קרנות שונות עבור מחקריהם. 13...
NEW YORK מזג אוויר ניו יורק

תפריט הערים של מדינת ניו יורק:

ניו יורק הינה מדינה בצפון מזרח ארה"ב. בירתה היא אולבני והערים המרכזיות בה כוללות את ניו יורק, באפלו, רוצ'סטר, יונקרס וסירקיוז.

בצפון גובלת המדינה עם אונטריו וקוויבק שבקנדה, בדרום מערב בפנסילבניה, בדרום בניו ג'רזי והאוקיינוס האטלנטי ובמזרח בקונטיקט, מסצ'וסטס ומדינת ורמונט.

בצפון גובלת המדינה עם אונטריו וקוויבק שבקנדה, בדרום מערב בפנסילבניה, בדרום בניו ג'רזי והאוקיינוס האטלנטי ובמזרח בקונטיקט, מסצ'וסטס ומדינת ורמונט.

ניו יורק כמושבה

ההתיישבות הראשונה באזור הייתה של הולנדים במושבה ששמה היה ניו אמסטרדם. האנגלים השתלטו על המושבה בשנת 1664 ושינו את שמה לניו יורק, על שמו של דוכס יורק שבהמשך אף הפך להיות למלך אנגליה – ג'יימס השני.

בנובמבר 1683 חלה צורת ממשל במקום שהביאה לשם פרובינציית ניו יורק. הפרובינציה הייתה מחולקת ל-12 מחוזות כשבכל מחוז מספר עיירות. גבולה המערבי של הטריטוריה לא נקבע בצורה רשמית ושטח הפרובינציה בעבר כלל שטחים ששייכים כיום לורמונט, מיין ומסצ'וסטס.

ניו יורק כמדינה

ניו יורק מהווה את אחת מ-13 המושבות שהפכו למדינת ארה"ב. בשנת 1827 נאסרה העבדות במדינה.

התיישבות בחלק המערבי של המדינה

חלקה המערבי של ניו יורק היה מיושב בשבטים אינדיאנים בעיקר של שש אומות האירוקווי החל משנת 1000. שבטים אינדיאנים אלו עסקו בחקלאות ובגידול ביזון אמריקאי.

עם הקמת המושבה החלו המתיישבים לדחוק את האינדיאנים ולהתיישב בכיוון מערב. האינדיאנים לחמו במלחמת העצמאות לצד האנגלים כנגד עצמאות ארה"ב. ב-1779 הגנרל ג'ון סליבן הביס את האינדיאנים ושרף את כפריהם במה שנקרא לימים "מסע סליבן". באותה עת התקדם סליבן אל אגמי פינגר ומחוז ג'נסי ושרף גם שם את כל בתי האינדיאנים כמו גם את יבוליהם והמטעים שלהם. פליטים אינדיאנים רבים נסו לפורט ניאגרה כששם רובם מתו מרעב בחסות החורף. לאחר שהסתיימה המהפכה האמריקאית רבים מהם נסו לקנדה.

תעלות

לאורך המאה ה-19 נתיב התחבורה המסחרי במדינה היה נתיב נהר הדסון ונהר מוהוק. הנהרות אפשרו העברת סחורות למרכז המדינה עד לנהר סנט לורנס וימת אונטריו.

ב-1817 החלה בניית תעלת אירי על מנת לאפשר מעבר של סחורות גם לחלקה הצפוני של מדינת ניו יורק. העבודות הסתיימו בשנת 1825 ולאחריה התאפשר אף להקים נמל בבאפלו. תעלת וולנד שבנייתה תמה ב-1833 אפשרה מעבר של סחורות בין ימת אונטריו לימת אירי וזאת תוך היכולת לעקוף את מפלי הניאגרה.

בזמן מלחמת האזרחים האמריקאית סיפקה ניו יורק יותר מ-370 חיילים לצבאות האיחוד. מעל ל-53 אלף תושבי ניו יורק נהרגו במהלך השירות.

גאוגרפיה

שטח וגובה

 

ניו יורק היא המדינה ה-27 בגודלה בארה"ב. שטחה של המדינה היא 141,299 קמ"ר. אלו כוללים שטח של 10,329 קמ"ר של איים, 4,908 קמ"ר של מים אגמים ונהרות ו-2,541 קמ"ר של מי ים.

בתוך המדינה מצוי שטח אקסטרה טריטוריאלי של האו"ם באי מנהטן שבעיר ניו יורק.

העיר ניו יורק סיטי נמצאת בפינה הדרום מזרחית של המדינה ובקצהו הדרומי של נהר ההדסון והיא מהווה מרכז לעיר עצמה כמו גם לבוסטון ולוושינגטון די סי.

האזור במדינה הנמצא צפונית לעיר ניו יורק מכונה "אפסטייס ניו יורק".

את המדינה ניתן לחלק לשני חלקים. חלק אחד הוא העיר ניו יורק עצמה שבה גם נמצאים כמחצית מתושבי המדינה והחלק השני הם השטחים מחוץ לעיר, כששם מרוכזים המחצית השנייה של התושבים. רוב השטח מחוץ לעיר ניו יורק הינו אזור כפרי ופחות מאוכלס.

בצפון מדינת ניו יורק מצויים הרי טקסקיל, הרי אדירונדק, רכס שוואמגונק וכן אזור הימות ובהם אגם אוניידה ונהרות הדסון, מוהוק ונהר ססקווהאנה. הנקודה הגבוהה במדינה היא הר מרסי שבהרי האדירונדק.

במזרח מדינת ניו יורק מצויה לונג איילנד – אי ארוך באורך 190 ק"מ.

נהרות ואגמים

הנהרות הבולטים במדינה הם סיינט לורנס, הדסון, מוהוק, ג'נסי, סוסקווהאנה, אלגני ונהר דלוואר.

נהר הדסון הוא הנהר הגדול ביותר והוא מתחיל ב"אגם דמעות העננים". בסמוך לעיר טרוי מתחיל ההדסון להיות צר יותר אך משם לכיוון ניו יורק הוא חוזר ומתרחב.

נהר הדסון הוא הנהר הגדול ביותר והוא מתחיל ב"אגם דמעות העננים". בסמוך לעיר טרוי מתחיל ההדסון להיות צר יותר אך משם לכיוון ניו יורק הוא חוזר ומתרחב.

מזג אוויר ואקלים

במדינה ישנו אקלים יבשתי ובה ארבע עונות מובחנות. הקיץ לא רק חם אלא גם גשום בחלקו כשבחורף האקלים קר מאוד ומושלג. בשל הקרבה לים האקלים במדינה לרוב לח. שינויים בסוג האדמה, בגובה ובקרבה לים משפיעים על מזג האוויר.

צמחייה

בטרם התחילה ההתיישבות האירופית באזור היה רוב שטחה של ניו יורק מיוער. כיום, למול כריתה רבה רק 61% משטחי היבשה במדינה נותרו מיוערים. יערות המדינה מלאים בעצמי מחט ועצים נשירים. העצים הנפוצים בניו יורק כוללים אורן לבן, אשוחית, עץ מייפל, אשור, תרזה, עץ אגוז ועץ אלון.

בעלי חיים

רוב בעלי החיים הנפוצים בצפון ארה"ב נפוצים גם במדינת ניו יורק. היונקים הנפוצים כוללים בואשים, דביבונים, סנאים, שועלים, אופוסום, שפנים, ארנבות, מרמיטה, חורפן, נמייה וסמור. בקבוצת הדו חיים ניתן למצוא סלמנדרות, קרפדות וצפרדעים. בעלי הכנף כוללים תרנגולי בר, תרנגול הודו, ברווזים ואווזים.

ממשל ופוליטיקה

בראש הראשות המבצעת עומד מושל ניו יורק. נכון להיום מושל המדינה מגיע מטעם המפלגה הדמוקרטית ושמו אנדרו קואומו.

הרשות המחוקקת של מדינת ניו יורק כוללת שני בתים – בית המחוקקים והסנאט, כשנכון ל-2020 בשני הבתים קיים רוב מוחץ למפלגה הדמוקרטית.

בשנים 1984-2004 לא הצליח בית המחוקקים להעביר את תקציב המדינה בזמן כמו גם להביא לחקיקה. ב-2002 הוצעו יותר מ-16 אלף הצעות חוק במדינה כשרק 4% מכל הצעות החוק הפכו לחוקים.

לבית המחוקקים של המדינה מספר רחב של עובדים העומד על יותר מ-3,000. לבית המחוקקים מספר רחב של ועדות.

משנת 1988 נוטים במדינת ניו יורק לתמוך במועמד הדמוקרטי לנשיאות ארה"ב וזאת בשל המשקל הרב שיש לתושבי העיר ניו יורק במדינה. במחוזות הכפריים של המדינה התמיכה לרוב תהה במפלגה הרפובליקנית.

משנות ה-60 נרשמו רק שלושה מקרים בהם הצביעה המדינה למועמד רפובליקני. זו של ניקסון ב-1972 ובשתי מערכות הבחירות של רייגן. בבחירות לנשיאות ארה"ב ב-2012 זכה אובמה ב-63.35% ממניין הקולות במדינת ניו יורק וב-2016 זכתה הילארי קלינטון ב-59% מהקולות.

את המדינה מייצגים בסנאט של ארה"ב צ'אק שומר וקירסטן ג'יליברנד.

ניו יורק מהווה את המדינה השישית בארה"ב שאישרה בתחומה נישואים חד מיניים.

הרשות השופטת

הערכאה הנמוכה במדינה היא בית המשפט העליון שמעליה ישנה ערכאה בכירה יותר – בית המשפט לערעורים של ניו יורק.

כלכלת המדינה

כלכתה של העיר ניו יורק מהווה מרכיב מרכזי ומכריע בכלכלת המדינה. ניו יורק סיטי מהווה מרכז בנקאות, פיננסים ותקשורת כלל עולמיים ומרכז העסקים של ארה"ב. בוול סטריט נמצאת הבורסה לניירות ערך כשהיא מהווה את הבורסה המובילה של הכלכלה העולמית.

ב-2007 תוצרה הגולמי של מדינת ניו יורק היה 1.1 טריליון דולר אמריקאי. נתון שממקם את המדינה שלישית מכלל מדינות ארה"ב. התוצר הנפשי לנפש באותה עת היה כ-46 אלף דולרים – מקום שישי מכלל מדינות ארה"ב באותה שנה.

מוצרי החקלאות במדינה כוללים מוצרי חלב, בקר, גידולי ירקות ותפוחים. לאורך חוף האוקיינוס האטלנטי קיימת תעשיית דייג רחבה שעיקר תוצרתה היא צדפות, סרטנים, תמנונים ודיונונים. מוצרי התעשייה העיקריים כוללים מוצרי דפוס, מכשור אלקטרוני ומוצרים כימיים. ענף התיירות עצמו מהווה הכנסה כבירה למדינה.

העיר ניו יורק מהווה מרכז למסחר, פרסום ובנקאות ברמה הבינלאומית. רבים מהתאגידים המובילים בעולם ממקמים את משרדיהם הראשיים בעיר ניו יורק או במחוז ווסטצ'סטר הסמוך לעיר.

 

כרייה ובנייה

תחום הכרייה במדינה חולש על שלושה אזורים בולטים. הראשון נמצא בקרבת העיר ניו יורק ומשמש כמקום למחצבים המשמשים בבניית המטרופולין של העיר. אזור נוסף נמצא במחוז ווסטצ'סטר שם ניתן למצוא מרבצי שמיר. אזור נוסף נמצא באזור הרי אדירונדאקס שם נכרה טלק, אבני נופך ואבץ. בדרום מערב המדינה ניתן למצוא מכרות נוספות של מלח לבישול.

חשמל

מלבד גז טבעי לא ניתן למצוא במדינה דלקים טבעיים. תפוקת החשמל במדינה מכוח המים הינה נרחבת ומהווה כ-17% מתפוקת החשמל במדינה. תחנת הכוח ההידרואלקטרית בנהר סיינט לורנס נחשבת לאחת מתחנות הכוח הגדולות מסוגה בעולם. 52% מתפוקת החשמל במדינה מקורה בשריפה של פחת, כשהיתר נעשה באמצעות תחנות כוח גרעיניות.

תחבורה

בשנת 2002 היו במדינה כ-187,497 ק"מ של כבישים מהירים שמהם כ-2,600 ק"מ של כבישים בין מדינות. למול כך שהעיר ניו יורק בנויה ברובה על האיים הביאה בנייה רבה על מנת לחבר ביניהם באמצעות גשרים ותעלות. מסילות הרכבת של המדינה הן באורך כולל של 6,000 ק"מ. במדינה ישנם כ-13 נמלי תעופה כשהידועים מבניהם הם נמל התעופה קנדי ונמל התעופה לה גווארדיה.

השכלה

במדינה מספר רב של מכללות ואוניברסיטאות. האוניברסיטה הבולטת היא קולומביה בעיר ניו יורק כמו גם אוניברסיטת קורנל. במנהטן ישנה אף את אוניברסיטת ניו יורק.

רוצים לדבר עם המומחים שלנו ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

ויזה לארה״ב
מדריך מלא וחינמי להוצאת ויזה לארצות הברית
חדש
SIM לארה״ב
מדריך מלא וחינמי להוצאת SIM לארצות הברית
מבצע מיוחד
דילוג לתוכן