ו' 01 דצמ' 2023

טקסס

טקסס היא מדינה במרכז ארצות הברית. המדינה שוכנת על החוף של מפרץ מקסיקו וגובלת בדרום מערב מקסיקו. טקסס היא מדינה גדולה מאוד והיא השניה בגודלה בארצות הברית גם מבחינת אוכלוסיה וגם מבחינת שטח. בירת המדינה היא העיר אוסטין, אך העיר יוסטון היא המדינה הגדולה ביותר בטקסס ודאלאס היא המטרופולין הגדול ביותר. השם של טקסס בה מהמילה טכאס שפירושו בשפת שבט הקאדו "חבר".

ההיסטוריה של טקסס

1519 זו השנה הראשונה בה הגיע לאזור מגלה הארצות אלונסו אלברז דה פינדה. הוא היה האירופאי הראשון שתיעד את אזור זה. בשנת 1528 המקום נחקר גם על ידי אלוור נונייס קבסב דה ואקה. לאחר מגלי ארצות אלו האימפריה הספרדית טענה כי השטח שייך לה, אך עדיין לא יישבה אותו. בשנת 1685 צרפת הגיעה לאזור והקימה את המושבה האירופאית הראשונה בטקסס, אך היו תנאים קשים באזור ובני המקום היו עויינים כלפיהם, כך שהם נאלצו לעזוב. האזור היה ריק ממתיישבים עד לשנת 1718 שאז הקימו את סן אנטוניו. האינדיאנים השתלטו על אזור זה וזה גרם לריחוק של תושבים אחרים. בשנים 1749 ו 1785 הספרדים חתמו על הסכמי שלום עם שבטים אינדיאניים אשר התיישבו באזור. טקסס נשלטה על ידי שבטים אינדיאנים אלו. בין השבטים היו את האפצ'י, הקומאנצ'י והקאדו. בשנת 1820 החלו להגיע אל טקסס שוב מהגרים אירופאים מספרד. בשנת 1821 המקסיקנים שכללו את טקסס כחלק מהשטח שלהם, הכריזו על עצמאותם מהספרדים ובשנת 1836 טקסס הכריזה על עצמאותה ממקסיקו. בשנת 1821 הסתיימה מלחמת העצמאות של מקסיקו ומלכות המשנה הספרדית למעשה הפכה להיות האימפריה המקסיקנית הויא זו שהפכה בהמשך למקסיקו. תחת החוקה החדשה של מקסיקו ניתן שוויון מלא לכל הגזעים ובוטל החוק שחייב את האזרחים להיות ממוצא ספרדי. העובדה הזו דחפה מאריקאים רבים להגר לאזור. תשע שנים הם התנהלו כרפובליקה עצמאית עד שבשנת 1845 היא סופחה באופן רשמי לברית הפדרלית של ארצות הברית והייתה למדינה ה- 28. סכסוכי גבולות בין טקסס למקסיקו הובילו למלחמתת ארצות הברית- מקסיקו. במלחמה זו ניצחה ארצות הברית. במלחמת האזרחים טקסס הייתה המדינה השביעית אשר פרשה מן האיחוד והצטרפה לקונפדרציה. ראשית המאה ה- 20 הייתה מיוחדת עבור טקסס, בזמן זה התגלה בטקסס נפט. הנפט כמובן הוביל לפריחה כלכלית במדינה. משלב זה החלה גדילה מהירה של אוכלוסיית טקסס. בשנת 1994 היא עקפה מבחינת כמות אוכלוסייה את ניו יורק.

ההצטרפות לארצות הברית

לרפובליקת טקסס היו בעיות צבאיות וכלכליות, רוב האזרחים תמכו בהצטרפות שלה לארצות הברית, אך דעת הקהל הייתה חלוקה כל הזמן. המדינות הצפוניות התנגדו לצירוף המדינה הדרומית אשר דוגלת בעבדות. בפעם הראשונה הבקשה נדחתה, אולם היא אושרה בהמשך בשנת 1845 כאשר הנשיא ג'ימס פולק תמך בהתרחבות. טקסס בשנה זו הצטרפה להיות המדינה ה- 28 באיחוד. כחלק מן האיחוד, שלח הנשיא כוחות צבאיים להגן על הטריטוריה של טקסס וזה הוביל לקרבות רבים עם המקסיקנים. קרבות אלו הפכו בהמשך למלחמת ארצות הברית מקסיקו. במלחמה זו כבשה ארצות הברית חלקים נרחבים ממקסיקו. טקסס שאחרי המלחמה גדלה מאוד אודות לתעשיית הכותנה שהייתה בה.

מלחמת האזרחים האמריקאית

טקסס פרשה מהברית הפדרלית של ארצות הברית, חודשיים לפני שפרצה המלחמה. הצעד של הפרישה אושר בפה מלא על ידי אזרחיה. בשנת 1861 טקסס הייתה המדינה השביעית שהצטרפה אל קונפדרציית המדינות של אמריקה וחודש לאחר מכן כבר פרצה מלחמת העצמאות. תפקידה העיקרי של טקסס היה לספק חיילים פרשים. הקרב האחרון של המלחמה התרחש בחוות פלמיטו בטקסס. בחודשיים שבין כניעת הצבא של הקונפדרציה ועד להשתלטות של צבא האיחוד הידרדרדה טקסס למצב של אנרכיה. כוחות הפדרציה התפרקו ורכוש ממשלתי עבר לידיים פרטיות. שנתיים וחצי לאחר מכן הגיעה הצהרת השחרור וגם שוחררו כל העבדים בטקסס. כיום חוגגים יום זה בטקסס פעם בשנה. ב- 30 למרץ 1870 הצטרפה טקסס מחדש לארצות הברית.

טקסס של היום

בשנת 1901 התגלה בטקסס מרבץ נפט מדרום לעיר באיאמונט, בהמשך התגלו מרבצים נוספים גם במזרח ובמערב. גילויים אלו שינו לגמרי את הכלכלה בטקסס. הייצור הלך וגדל, כך שבשנת 1972 כבר ייצרו בטקסס שלושה מיליון חביות נפט ביום. הכלכלה התפתחה יפה בטקסס ובאופן יציב, אך במלחמת האזרחים היא נפגעה קשה ומהגרים רבים נטשו אותה בשנים אלו. שנות ה- 50 וה- 60 היו לשנים של מהפיכה בחינוך. הם יצרו תוכניות ארוכות טווח לחינוך גבוה וחילקו מחדש את המשאבים באופן הוגן יותר. המדינה יצרה מרכז לניהול מערכת החינוך במדינה. שינויים אלו עזרו לטקסס לזכות במענקים רבים בתחום החינוך לאורך שנות ה- 60 וה- 70.

טקסס גיאוגרפית

טקסס ממוקמת במרכז – דרום ארצות הברית והיא נחשבת לאחת ממדינות הדרום. היא עצומה בגודלה ומחוזותיה משתרעים על פני 695,621 קמ"ר. כיום היא נחשבת למדינה השניה בגודלה בארצות הברית. תושבי טקסס מחלקים את המדינה לחמישה אזורים עיקריים: צפון, דרום, מרכז, מערב ומזרח. אך יש מי שמחלק אותה לארבעה איזורים: אזור המפרץ, השפלה, הערבה ופרובינציית אגן ורכס. חלק מאזוריה של טקסס דומים לאיזורים הדרומיים של ארצות הברית וחלק מאזוריה, בעיקר איזור המערב והדרום דומים גיאורגרפית לחוף המזרחי.

לטקסס יש גבולות טבעיים, בדרום יש את נהר הריו גראנדה שיוצר גבול עם מקסיקו, במזרח קיים נהר סבין אשר יוצר גבול עם לואיזיאנה וארקנסו. בצפון יש את הנהר האדום אשר יוצר גבול טבעי עם אוקלוהמה. במערב הגבול הוא שרירותי בין טקסס לניו מקסיקו ואוקלוהומה.

בטקסס יש 3700 נחלים ידועים וחמש עשרה נהרות ראשיים, בניהם נהר הריו גראנדה שהוא הגדול ביותר. נהרות נוספים חשובים הם נהר הפקוס, הקולוראדו, הנהר האדום, הבראזוס והפלאסקי. בנהר הבראזוס נמצאו בשנות ה- 30 עקבות של דינוזאורים.

מזג האויר בטקסס

מזג האוויר בטקסס אינו אחיד לכל אורכה. בטקסס יש נקודת מפגש של שלושה אזורי מזג אויר שונים. החצי המזרחי של טקסס מתאפיין באקלים סובטורופי גשום, החלק הצפוני מערבי הוא אזור ממוזג ומעט צחיח והחלק הדרומי מערבי הוא סובטורופי צחיח מדברי.

כמות המשקעים השנתיים שונה בטקסס בכל אזור. באל פאסו במערב יורדים בממוצע 200 מ"מ של גשם בשנה. לעומת זאת ביוסטון כמות הגשם הממוצעת היא 1400 מ"מ. שלג תוכלו לראות בדרך כלל רק בצפון טקסס ובקיץ הטמפרטורה שם נעה בין 26 מעלות בהרים ל- 38 מעלות באזור העמק. סופות ברקים מאוד נפוצות בטקסס במיוחד בחלק המזרחי והצפוני ויש שם ממוצע גדול מאוד של סופות טורנדו בהשוואה לאיזורים אחרים בארצות הברית. כמות גזי החממה שפולטת טקסס היא מהגדולה ביותר בארצות הברית. חלק מהגזים מגיעים מבתי הזיקוק שיש בה וחלק מהפקת הנפט והפלסטיק.

ממשל ופוליטיקה בטקסס

החוקה של טקסס נכתבה בשנת 1876 והיא החוקה הישנה ביותר בארצות הברית שעדיין נמצאת בשימוש. החוקה מגדירה במפורש את הפרדת הסמכויות בטקסס ובתוכה גם נכללת מגילת הזכויות בסעיף מספר 1. מגילת הזכויות היא הארוכה ביותר בתוך החוקה ומכילה חוקים ייחודיים לטקסס.

המערכת הפוליטית של טקסס מורכבת משלוש רשויות: הרשות המבצעת מונה את מושל טקסס, סגן המושל, גזבר המדינה, פרקליט המדינה, מזכיר המדינה, שר החקלאות, שר החינוך, שר חלוקת אדמות, שלושה חברי ועידה אשר אחראיים על הרכבות, תעשיות הנפט, הגז, הפחם והאורניום. כל אלו נבחרים על ידי אזרחי המדינה חוץ מהמזכיר שנבחר על ידי המושל. המושל אחראי גם על הצבא של טקסס, על מינויים של הרשות המבצעת והחלפת שופטים שפרשו באמצע כהונה. למושל יש גם זכות לכנס פגישות מיוחדות של בתי המחוקקים וזכות וטו על החלטות הקונגרס והסנאט.

הרשות המחוקקת בטקסס מורכבת משני בתי מחוקקים. הראשון הוא בית הנבחרים שמונה 150 חברים והסנאט שמונה 31 חברים. ראש הסנאט הוא סגן המושל ובתי המחוקקים נפגשים באופן קבוע רק פעם בשנתיים כאשר המושל יכול להכריז על פגישה מיוחדת בכל עת.

המערכת המשפטית של טקסס היא אחת מהמערכות היותר מסובכות בארצות הברית. המערכת כוללת חמש רמות של בתי משפט, מספר אזורי חפיפה בסמכויות השיפוט ושני בתי משפט של מוצא אחרון, בית משפט עליון, בית משפט אזרחי ובית משפט לעתירות פליליות. כל השופטים בטקסס נבחרים בבחירות מפלגתיות ואם יש חוסר בשופט מכל סיבה שהיא, על המושל למנות מחילף עד לזמן הבחירות הבא. מערכת המשפט במדינה זו היא נוקשה מאוד ובטקסס הוצאו להורג אנשים רבים לעומת מקומות אחרים בארצות הברית. כיום הוצאה להורג בטקסס היא עונש על רצח, אולם עלתה הצעה להוציא להורג גם אנשים שהורשעו באונס ילדים. אדם יכול לשבת מאסר עולם ולחכות לחנינה 40 שנה, לאחרונה חל חוק למאסר עולם ללא חנינה.

המשפט הפלילי בטקסס כולל ענישה קשה בגין עבירות פליליות, גם כאן מדובר על גזר דין מוות, בייחוד כאשר בית המשפט העליון של ארצות הברית התיר לחדש עונש מוות בשנת 1976. כיום 40 אחוזים מההוצאות להורג בארצות הברית קרו בטקסס. כמו כן, שיעור הכליאה הוא מהגבוה בארה"ב. בטקסס יש גם חוקים להגנה עצמית. אזרחים יכולים להשתמש בכוח כדי להגן על בריאותם, רכושם או משפחתם. במדינה יש אחוזים גבוהים של אזרחים אשר מחזיקים נשק חם ולא פעם יש אירועי ירי והרג מיותר.

 

המחוזות של טקסס

טקסס מחולקת ל- 32 מחוזות קונגרס ועוד 254 מחוזות שמכילים ארבעה נבחרי ציבור שנבחרים על ידי המחוז עצמו. לכל מחוז שופט מחוזי שנבחר על ידי כלל האזרחים. בטקסס כל מחוז הוא בפני עצמו, המחוזות לא יכולים להקים מועצה משותפת יחד, אך הם כן יכולים לחלוק משאבים ושירותים. מחוזות טקסס לא קובעות חוקים בעצמם, הכוח שלהם מוגדר באופן ספציפי ומדויק בתוך חוקת טקסס. אין עיירות במדינה וכל יישוב יכול לעמוד בפני עצמו או להסתמך על החוקים ותחזוקת הכבישים של העיר הסמוכה.

המפלגות הפוליטיות של טקסס

המפלגה הדמוקרטית זכתה בטקסס באופן רציף מתקופת האיחוד ועד סוף המאה ה- 20. טקסס נתרה טינה למפלגה הרפובליקנית עקב מלחמת האזרחים האמריקנית הותנגדה לשינויים החברתיים שנכפו עליה. בשנת 1960 דמוקרטים רבים החלו לתמוך במועמדים רפובליקנים לנשיאות ובשנת 1973 בחרה טקסס את המושל הרפובליקני הראשון שלה מאז המלחמה. בשנת 2003 הרפובליקנים זכו ברוב בקונגרס. כיום הרפובליקנים שולטים בסנאט ובבית הנבחרים של טקסס. המועמד הדמוקרטי האחרון שזכה בבחירות לנשיאות היה בשנת 1976.  האקלים הפוליטי כיום נוטה לשמרנות כלכלית וחברתית. אוסטין היא העיר הליברלית ביותר בטקסס ויוסטון שמצביע קבוע לרפובליקנים גם היא דיי ליברלית ובחרה לעצמה ראש עיר לסבית.

הכלכלה בטקסס

כלכלתה החזקה של טקסס מיוחסת למספר הרב של העבודות הפנויות באזור, מחירם הנמוך של הבתים, המיסים הנמוכים, חוסר הפיקוח היחסי על העסקים מצד המששלה, איכות החינוך במדינה, מזג האוויר הנוח ומספרם הרב של המחצבים הטבעיים. זוהי מדינה עם חקלאות עניפה, חוות, הרבה אזורי אדמה, גידול של בקר ובשר אשר נמכר במחירים גבוהים יותר מכל מדינה אחרת. בטקסס מגדלים גם כבשים ועיזים, כותנה, דגנים, אבטיחים, ענבים, מלונים ודיג. כמו כן יש ייצור של בטון, חצץ, סיד, מלח וחול.

בטקסס יש צריכת אנרגיה הכי גדולה מכל מדינה אחרת בארצות הברית. הן מבחינת אנרגיה לאדם והן מבחינת צריכה כוללת. חברת החשמל בטקסס הופרטה והיא מהמובילות באנרגיה חלופית וגז טבעי. מדינת טקסס מייצרת גם אנרגיית רוח ורבע מהגז הטבעי של ארצות הברית. למרות זאת הייצור החשוב ביותר במדינה הוא הנפט. כיום נמצאים בה 1300 מיליארד מטר מעוקב של נפט, כשליש מכלל הנפט בארצות הברית. מפעליהנפט מזקקים עד 730 אלף מטר מעוקב ביום אחד. כיום הנפט במזרח טקסס אזל כמעט לחלוטין והתעשייה נעה כל הזמן מערבה ששם יש מאגרים נפט אדירים מתחת לפני הקרקע.

הטכנולוגיה בטקסס

העיר אוסטין נקראת כיום גם גבעת הסיליקון ואזור דאלאס ידוע בשם ערבות הסיליקון. שמות אלו ניתנו למקומות בשל תעשיות ההייטק שהתפתחו שם במהלך השנים, האוניברסיטאות הגדולות והיזמות מצד הממשלה. ניתן למצוא שם חברות כמו דל, טקסס אינסטרומנט, דאטה סיסטמס ועוד. אחד מהמרכזים החשובים ביותר בטקסס הוא מרכז החלל ג'ונסון שהוא הבסיס של נאס"א אשר ממוקם במזרח יוסטון. מיוסטון למעשה שיגרה סוכנות החלל של ארצות הברית את מעבורות החלל שלה. ביוסטון גם מתנהלים אימוני האסטרונאוטים. בטקסס נמצא גם מרכז האווירונאוטיקה, שם מיורים מטוסי ה- F 16 .

המסחר בטקסס

בטקסס נמצאות מספר חברות של קמעונאות, סיטונאות, בנקים וחברות מהגדולות בעולם. בשנת 2006 טקסס הייתה למדינה הגדולה ביותר בארצות הברית ביצוא. הקונה הגדולה ביותר של טקסס היא מקסיקו.

טקסס דמוגרפית

אזור הצפון, מרכז ומזרח טקסס בעיקרם כוללים אנשים לבנים אשר הגיעו מאנגליה, סקוטלנד ואירלנד. אזרחי דרום מזרח הם לבנים ממוצא גרמני. באזורי שדות הכותנה והמטרופולין חיים בעיקר אפרו אמריקאים שהיוו חיים שם בעבר ובאזורי דרום מערב חיים היספאניים ואסיאתיים.

הדת בטקסס

הדת העיקרית בטקסס היא נוצרית אוונגלית. במדינה יש מספר רב של כנסיות גדולות, שלוש נמצאות בדאלאס ואחת גדולה ביוסטון. כיום בטקסס חיים כ- 6,770,000 אנשים שמגדירים עצמם נוצרים פרוטנסטנטים והשאר מגדירים עצמם קתולים. מעבר כך יש בטקסס גם 400,000 מוסלמים ועוד 128,000 יהודים. היהדות בטקסס החלה עם הגעתם של האירופאים לאזור במאה ה-16. בית הקברות היהודי הראשון נבנה בגלווסטון בשנת 1852 ובאזור זה הוקם גם בית הכנסת הרפורמי הראשון. בית הכנסת האורתודוקסי קם ביוסטון בשנת 1859 ושנה מאוחר יותר קם גם אחד בדאלאס.

הערים הגדולות של טקסס

בטקסס 6 ערים גדולות אשר בהן אוכלוסיה של מעל ל- 500,000. הערים הגדולות ביותר הן דאלאס ויוסטון. ערים נוספות הן אוסטין עיר הבירה, פורט וורת וסן אנטוניו שהיא העיר הוותיקה בטקסס.

התרבות בטקסס

טקסס היא למעשה כור היתוך של התרבות המקסיקנית, צפון אמריקנית וספרדית. כיום בארצות הברית משייכים את טקסס לדמותו של הקאובוי והרודאו הוא למעשה חלק חשוב בתרבות של טקסס. בכל שנה יש ביוסטון את הרודאו השנתי הגדול בעולם. אוסטין ידועה גם כבירת המוסיקה החיה ויש בה מספר פסטיבלי מוסיקה, מועדונים והופעות. סן אנטוניו מפוסמת מאוד בזכות מוסיקת הקאנטרי שלה ובדאלאס מארחים את היריד השנתי הגדול של טקסס. הספורט הפופלארי ביותר בטקסס הוא הפוטבול אשר נפוץ מאוד בתיכונים ובקולג'ים. לטקסס יש שתי קבוצות של ליגת פוטבול מקצועית ב-NFL, שתי קבוצות במייג'ור ליג בייסבול, שלוש קבוצות בליגת ה- NBA של סן אנטוניו, יוסטון, רוקטס ודאלאס, שתי קבוצות של ליגת נשים בכדורסל וקבוצה של ליגת הוקי קרח. לטקסס גם קבוצות של ענפי ספורט נוספים כמו מרוצי מכוניות, מרוצי סוסים, גולף ודיג.

התחבורה בטקסס

לטקסס מערכת כבישים מהירים, תחבורה ציבורית ואווירית. כל מערכת התחבורה נמצאת תחת ההשגחה של מחלקת התחבורה. כמו שכבר אמרנו טקסס מאוד גדולה מבחינת שטחה וכך גם כבישיה. בטקסס יש 127,999 קילומטרים של כביש מהיר. מדובר בשני כבישים מהירים עם מהירות מקסימלית של 130 קילומטר לשעה שזו המהירות הגבוהה ביותר בארצות הברית.

שדה התעופה הגדול ממוקם בדאלאס והוא השלישי בגודלו בארצות הברית והרביעי בגודלו בכל העולם. משדה זה טסים מטוסים ל- 135 יעדים בתוך ארצות הברית ועוד 40 מדינות. ביוסטון גם יש שדה תעופה והוא התשיעי בגודלו והתשע עשרה בעולם.

לטקסס יש יותר מ-1000 נמלים ויותר מ- 1600 קילומטרים של תעלות. בנמלים אלו מועסקים כ- 1,000,000 אנשים ועוברים דרכם 317 מיליון טון של סחורות. הנמל הגדול ביותר נמצא ביוסטון והוא השני בגודלו בארצות הברית והעשירי בעולם.

מסילת הרכבת הראשונה נבנתה בטקסס בשנת 1872 והחל משנת 1911 יש בטקסס יותר מסילות ברזל מכל מדינה אחרת. מסילות הברזל שלה הן מסילות ברזל קלות. אחת נמצאת באזור דאלאס ואורכה 70 ק"מ ויש מסילה נוספת באזור יוסטון אשר אורכה הוא 12 ק"מ. ברכבות אלו ומסילות אלו נוסעים מידי יום מעל 100,000 איש.

הבריאות בטקסס

מערכת הבריאות של טקסס נחשבת לאחת ממערכות הבריאות הפחות טובות בארצות הברית. כיום הם מדורגים שלישיים מהסוף. איכות הטיפול ירודה וכך גם כמות האנשים אשר מקבלים טיפול רפואי. ל- 250אחוזים מהאוכלוסיה בטקסס אין ביטוח רפואי, המדינה מדורגת כמדינה ה- 12 מבחינת השמנת יתר, עם זאת אוסטין נמצאה דווקא בין 25 המדינות הרזות. בסה"כ בטקסס יש שמונה בתי ספר ללימודי רפואה ועוד שלושה לרפואת שיניים ובית ספר אחד לאופטומטריה המרכז הרפואי ביוסטון מכיל ריכוז גבוה מאוד של מעבדות מחקר רפואי ובתי חולים. בדאלאס ממוקם גם האיגוד האמריקאי לרפואת הלב ויש בו הרבה זוכים של פרס נובל.

חינוך והשכלה בטקסס

סוכנות החינוך של טקסס היא הרשות שאחראית על החינוך הציבורי. ניהול בתי הספר מבוזר ומתבסס על מועצות חינוך. למעלה מ- 1000 מועצות חינוך מנהלות את בתי הספר בטקסס, למעט אחת. מועצות החינוך עצמאיות ופועלות במסגרת העירייה. המיסוי נעשה דרך המועצות ויש להן זכות להפקיע קרקעות שדרושות לצורך חינוך. בטקסס אין הגבלה על חינוך ביתי ואין מספר שעות שמחייב את התלמידים ללמוד כל יום או לעבור מבחנים. נכון לשנת2007 טקסס מדורגת במקום ה- 26 בחינוך מבין 50 מדינות ארצות הברית. הציונים במתמטיקה גבוהים מהממוצע הארצי ונמוכעם ביכולת הקריאה. מספר התלמידים למורה עומד על ממוצע של 15 תלמידים והוא מהנמוכים לעומת מקומות אחרים. כמו כן, הממשלה משקיעה מעט מאוד כסף על כל תלמיד בטקסס. מבחינת השכלה גבוהה, יש כיום בטקסס 181 מכללות, אוניברסיטאות ומכוני מחקר. האוניברסיטאות הקיימות הן: יוסטון, צפון טקסס, אוניברסיטת אוסטין, וa&m. כיום לומדים בהן 145,000 סטודנטים.

 

רוצים לדבר עם המומחים שלנו ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

ויזה לארה״ב
מדריך מלא וחינמי להוצאת ויזה לארצות הברית
חדש
SIM לארה״ב
מדריך מלא וחינמי להוצאת SIM לארצות הברית
מבצע מיוחד
דילוג לתוכן