ו' 01 דצמ' 2023

קולורדו

קולורדו הינה מדינה במערב ארה"ב שבירתה היא דנבר, שהיא גם העיר הגדולה ביותר במדינה. שמה של קולורדו מגיע מנהר קולורדו הזורם בתחומה. נהר הקולורדו מוביל איתו סחופת טין אדומה ולכן נקרא על ידי מגלים ספרדים "ריו קולורדו" – "הנהר בעל הצבע האדום".

היסטוריה

השטח בו נמצאת קולורדו נרכש על ידי ארה"ב ב-1803 וזאת במסגרת רכישת לואיזיאנה והחכירה המקסיקנית של שנת 1848. טריטוריית קולורדו נוצרה בפברואר 1861 והפכה למדינה ב-1876. נשים קיבלו זכות הצבעה במדינה בנובמבר 1893.

מה שהוביל לגידול האוכלוסייה בשנת 1859 היה הבהלה זהב.

בנובמבר 2012 הצביעו אזרחי המדינה בעד תיקון חוק שיאפשר לגליזציה של השימוש במריחואנה. מהלך זה הפך את קולורדו, יחד עם מדינת וושינגטון, למדינה הראשונה בארה"ב בהן הצריכה של מריחואנה להנאה הפכה חוקית. עם תחילת 2014 עבור תיקון חוק המאפשר את צריכת המריחואנה, מה שהוביל לפתיחת חנויות לממכר החומר.

גאוגרפיה

קולורדו היא אחת משלוש מדינות, בנוסף לויומינג ויוטה, שהגבולות שלה מוגדרים על בסיס קווי רוחב ואורך. המדינה גובלת עם נברסקה בצפון מזרח, בויומינג בצפון, עם יוטה במערב, עם ניו מקסיקו בדרום ועם קנזס במזרח.

במדינה הגובה הטופוגרפי הממוצע הוא הגבוה ביותר מכל מדינות ארה"ב.

מזרחית להרי הרוקי ישנם את מישורי קולורדו, כשגובה המישורים נע בין 1,000 ל-2,000 מטרים. רוב השטחים המישוריים במדינה משמשים לרעייה של בקר. מערבית למישורים ישנו את ה"רכס הקדמי" של הרי הרוקי ועל גביו פסגת לונג, הר אוונס, פסגת פייק והפסגות הספרדיות. ה"רכס הקדמי" מהווה אזור מיוער ומשמש גם לכריתת עצים. מערבית לאותן פסגות נמצא "קו פרשת המים של אמריקה".

באזור הרי הרוקי בקולורדו נמצאים מספר פארקים ושמורות טבע רחבות. האזור שופע מים ונמצאים בו נהר נורת פלאט הזורם לויומינג, עמק סן לואי ואחד מיובליו של הריו גרנדה הזורם לכיוון ניו מקסיקו.

הרי הרוקי במדינה כוללים כ-54 פסגות שנמצאות מעל גובה של 4,200 מטרים. פסגות אלו מיוערות ומכוסות שלג בחורף. במדינה אתרי סקי מוכרים כמו אספן ו-וייל.

כמות המשקעים במדינה נחשבת למועטת יחסית – כ-380 מ"מ בשנה.

ממשל ופוליטיקה

קולורדו מהווה רפובליקה ובה כשלוש רשויות שלטון – רשות מבצעת, מחוקק ושופטת.

ברשות המבצעת עומד בראש מושל המדינה שהוא כיום ג'ארד פוליס – חבר המפלגה הדמוקרטית. בין היתר כוללת רשות זו גם סגן מושל, תובע ראשי, מזכיר המדינה, שר אוצר ושר חינוך. כל בעלי התפקידים נבחרים לתקופה של ארבע שנים ויכולים להיבחר אך ורק לשתי קדנציות. יש וברשות המבצעת יישבו נבחרים ממפלגות שונות.

הרשות המחוקקת מורכבת משני בתים – האספה הלאומית של קולורדו וסנאט קולורדו. באספה הלאומית קיימים 65 חברים ו-35 חברי סנאט.

בראש הרשות השופטת עומד בית המשפט העליון של קולורדו. לבית המשפט סגל של שבעה שופטים הממונים על ידי המושל במדינה ומאושרים על ידי בית המחוקקים. שיטת המשפט היא שיטת המשפט המקובל האנגלי ובו השפעה של המשפט האזרחי הספרדי. המדינה מאפשרת התערבות ישירה של תושביה באמצעות יוזמה אזרחית, משאל עם ואישורי חוק.

קולורדו נחשבת למדינה שאין לה נאמנות ממושכת ורבת שנים למפלגה אחת. במאה השנים האחרונות נבחרו בה כ-17 מושלים מהמפלגה הדמוקרטית ו-12 מושלים מהמפלגה הרפובליקנית. מאז הבחירות לנשיאות ארצות הברית ב-1992 זכו במדינה מועמדים דמוקרטיים ורפובליקנים שלוש פעמים כל אחד.

למדינה כתשעה קולות אלקטורליים – שני סנאטורים ושבעה חברי בית נבחרים. שני הסנאטורים נכון להיום כוללים את מייקל בנט מהמפלגה הדמוקרטית שמוצאו יהודי ונמצא שם כנציג מ-2009 וקורי גרדנר מהמפלגה הרפובליקנית שמייצג את המדינה מ-2015.

כלכלת קולורדו

כלכלת קולורדו במאה ה-19 התבססה בעיקר על כרייה. החל מסוף המאה התפתחה גם החקלאות במדינה ואף גידולי הבקר. ענפיה החקלאיים של המדינה כוללים כיום צאן, חיטה, מוצרי חלב, תירס וחציר. בתחום הכרייה כיום ניתן למצוא מכרות של זהב ומוליבדנום.

לממשל הפדרלי של ארה"ב מרכיב משמעותי בכלכלת קולורדו. במדינה ניתן למצוא את פיקוד הגנת האוויר והחלל של צפון אמריקה ובסיסים של חיל האוויר באזור קולורדו ספרינגס. מעבר לכך, נמצא במדינה המכון הלאומי של ארה"ב למידות וטכנולוגיה והמכון הגאולוגי של ארה"ב.

תוצרה הגולמי של קולורדו ב-2003 היה כ-187 מיליארד דולרים וההכנסה לנפש באותה שנה הייתה כ-34 אלף דולרים (מקום שמיני בין מדינות ארה"ב באותה שנה).

רוצים לדבר עם המומחים שלנו ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

ויזה לארה״ב
מדריך מלא וחינמי להוצאת ויזה לארצות הברית
חדש
SIM לארה״ב
מדריך מלא וחינמי להוצאת SIM לארצות הברית
מבצע מיוחד
דילוג לתוכן