ו' 01 דצמ' 2023

קונטיקט

קונטיקט הינה מדינה בארה"ב הנמצאת באזור ניו אינגלנד. המדינה גובלת במזרח עם רוד איילנד, בצפון עם מסצ'וסטס, בדרום במפרץ לונג איילנד ובמערב עם מדינת ניו יורק.

קונטיקט היא אחת מ-13 המושבות אשר מרדו בשלטון הבריטי בעת המהפכה האמריקאית ובכך תרמה להקמתה של ארה"ב. מקור שמה מגיע משפת האינדיאנים של שבט אלגונקווין ומשמעותה "על גדת נהר הגאות".

היסטוריה

עד עצמאותה של ארה"ב

קונטיקט הייתה מיושבת על ידי אינדיאנים שנים רבות בטרם הגעת האירופאים למקום. הראשונים מאירופה שעברו במקום היו חוקרים מהולנד בשנת 1614. ההתיישבות האירופאית הראשונה במקום הייתה של מתיישבים שהגיעו מהמושבה הפוריטנית במסצ'וסטס ב-1633 והקימו במקום התיישבויות ללא אישורם של הבריטים.

בשנת 1662 כל ההתיישבויות במקום התאחדו לכדי מושבה אחת. בין אותן התישבויות ראשונות ניתן למנות את הרטפורד, ניו הייבן וסטמפורד. עם הזמן החלו אף עימותים אלימים בין המתיישבים מאירופה לבין האינדיאנים.

בשנת 1701 נוסדה במושבה אוניברסיטת ייל.

קונטיקט שלחה ארבעה נציגים לקונגרס הקונטיננטלי שחתם על הכרזת עצמאותה של ארה"ב. בנוסף לכך, שלחה המדינה כשישה גדודים למלחמת העצמאות של ארה"ב. בינואר 1788 חתמה המדינה על חוקתה של ארה"ב כשהיא המדינה החמישית לעשות כך.

באותה תקופה קונטיקט צמחה ושגשגה בתחומי החקלאות והתעשייה. כמו כן, נקבעו באותה עת גבולותיה של המדינה וזאת לאחר 130 שנים של מחלוקות. במסגרת קביעת הגבולות ויתרה קונטיקט על חלק מאדמותיה, תוך חתימה על הסכמים עם פנסילבניה, מסצ'וסטס ומדינת ניו יורק.

קונטיקט עד המאה ה-19

במלחמת 1812 נגד הממלכה הבריטית שהטילה סגר על המדינה נפגעה התעשייה המקומית במדינה. בתחילת המאה ה-19 נודעה המדינה בשמרנותה הפוליטית והתקיימו בה מתחים פוליטיים בין המפלגה הפדרליסטית לבין הממסד הנוצרי.

ב-1818 אימצה המדינה חוקה חדשה.

בזמן מלחמת האזרחים האמריקאית מילאה המדינה תפקיד מרכזי ומשמעותי בגיוס של מתנדבים חמושים לצבא האיחוד. קונטיקט שלחה כ-55 אלף לוחמים, שכללו אף לוחמים אפרו אמריקאים. מתוך אותם 55 אלף לוחמים נהרגו בקרבות כמעט 5,000 לוחמים.

לאורך המאה ה-19 נהנתה המדינה מבנייה רחבה של רשת קווי רכבות.

קונטיקט במאה ה-20

עם תחילתה של מלחמת העולם הראשונה הפכה המדינה לספקית הנשק העיקרית של ארה"ב. בנוסף לכך, תושבים רבים במדינה רכשו איגרות חוב על מנת לעזור ולממן את המלחמה. בספטמבר 1938 התחוללה במדינה סערה שהביאה למותם של מאות תושבים וגרמה נזק רחב לתשתיות, בתים ועסקים.

גם בזמן מלחמת העולם השנייה הייתה המדינה משמעותית בכל הנוגע לתחום תעשיית הנשק והיא סיפקה כ-4.1% מכלי הנשק הצבאיים של צבא ארה"ב. לאחר המלחמה נסללו במדינה כבישים רבים, מה שהביא לצמיחה ופריחה של אזורי הפרברים במדינה ולהגעה של תושבים מהמעמד הבינוני.

פרסקוט בוש, איש עסקים, הוא זה שייצג את המדינה בסנאט של ארה"ב בשנים 1952-1963. בנו של פרסקוט – ג'ורג' הרברט ווקר בוש ונכדו ג'ון ווקר בוש נבחרו בעתיד לנשיאי ארה"ב.

ב-1965 אישרה קונטיקט את החוקה הנוכחית.

ב-1968 החל לפעול במדינה כור גרעיני למטרות אזרחיות.

ב-1974 נבחרה אישה לכהן כמושלת המדינה בפעם הראשונה בהיסטוריה של ארה"ב.

קונטיקט במאה ה-21

בפיגועי התאומים נרצחו כ-65 מתושבי קונטיקט, כשרובם עבדו במרכז הסחר העולמי בניו יורק.

ב-2004 התפטר מושל המדינה וזאת כתוצאה מפרשות שחיטות שלטוניות. בדצמבר של אותה שנה הזדעזעה קונטיקט מטבח שחל בבית הספר היסודי "סנדי הוק" ובו הרוצח, אדם לנזה, רצח כ-26 תלמידים ומורים ולאחר מכן שם קץ לחייו. מקרה הטבח עורר שוב את השאלה בדבר הזכות לנשיאת נשק בארה"ב.

בשנים 2015-2016 התרחשה במדינה בצורת קשה שאף השפיעה משמעותית על מצב החקלאות במדינה.

גאוגרפיה

בירת המדינה היא הרטפורד. בקונטיקט קיימות סך הכל כ-169 ערים כשהבולטות מבניהן הן: ניו הייבן, ניו לונדון, נורוויץ', סטמפורד, ווטרברי, טורינגטון וברידג'פורט.

הנקודה הגבוהה ביותר במדינה נמצאת בהר בר בסולסברי שבחלק הצפון מערבי. נהר קונטיקט חוצה את המדינה וזורם לתוך מפרץ לונג איילנד.

על אף גודלה היחסית קטן ניתן ליהנות בה מפני שטח מגוונים, מהרים וגבעות ועד חופי ים. בחלק הצפוני והצפון מזרחי ניתן ליהנות מהאזורים הכפריים שיש לקונטיקט להציע.

הגבול הצפוני של קונטיקט מסומן ברובו בקו ישר. ניתן להבחין בקטע קצר השייך למסצ'וסטס ה"חודר" לתוך קונטיקט ויוצר עיקוף של ארבעה ק"מ ומוכנה "בליטת סאות'וויק" או "חריץ גרנדבי".

את קונטיקט ניתן לחלק לשמונה אזורים גאוגרפיים כשהם חופפים לרוב עם חלוקת שמונת המחוזות במדינה. שמונת האזורים הם: חוף הזהב, גבעות ליצ'פילד, עמק נהר נוגטוק, ניו הייבן רבתי, הרטפורד רבתי, עמק נהר קונטיקט התחתון, הפינה השקטה, דרום מזרח קונטיקט.

ממשל ופוליטיקה

משנת 1875 משמשת העיר הרטפורד כבירת המדינה. לפני כן תואר עיר הבירה היה מתחליף בין ניו הייבן והרטפורד.

בניגוד לשאר מדינות ארה"ב המדינה איננה מחולקת למחוזות שלטוניים וכל השלטון המקומי מבוצע באמצעות 169 העיריות השונות.

לקונטיקט כשני נציגים בסנאט של ארה"ב וכחמישה נציגים בבית הנבחרים של ארה"ב. הסנאטורים המייצגים את המדינה הם ריצ'רד בלומנטל וכריס מרפי מהמפלגה הדמוקרטית. ברוב המקרים נוטים במדינה להצביע בבחירות לנשיאות עבור המועמד הדמוקרטי.

בראש הרשות המבצעת עומד מושל קונטיקט, כשהמושל הנוכחי מטעם המפלגה הדמוקרטית הוא דן מלוי. המדינה עצמה מנוהלת באמצעות מספר מחלקות: מחלקת השירותים המנהליים, חקלאות, ילדים ומשפחה, ענישה, חינוך, איכות הסביבה, השכלה גבוהה, טכנולוגית מידע, ביטוח, תעסוקה, טיפול במוגבלים שכלית, צבא, רכב מנועי, בריאות הציבור, שירותים ציבוריים, מיסוי, שירותים סוציאליים, תחבורה, וטיפול בבוגרי צבא.

הרשות המחוקקת בקונטיקט מורכבת מבית עליון ובו כ-36 חברים ובית תחתון בו מצויים 151 חברים. על מנת שחוק יתקבל עליו לעבור ברוב רגיל בשני הבתים. למושל זכות וטו על כל הצעת חוק, אך עם זאת הצעת הוטו יכולה להיות מבוטלת אם מנגד קיים רוב של 66% בשתי בתי הנבחרים.

הערכאה השיפוטית העליונה במדינה היא בית המשפט העליון של קונטיקט. בית המשפט דן בנושאים הנוגעים לחוקיותם של החוקים. נשיא בית המשפט העליון נכון להיום הינו השופט ויליאם ג'. סאליבן. ערכאות המשפט הנמוכות יותר הן של בית המשפט לערעורים, בתי המשפט העליונים ובתי המשפט הנמוכים.

כלכלת המדינה

לאחר הקמתה כמושבה הייתה קונטיקט מבוססת בעיקר על גידולי חקלאות ואף על מסחר בין הכפרים באזור. עיקר המוצרים שנסחרו באותה עת היו מוצרי מזון חקלאיים, חומרי גלם מעץ לבנייה, עופרת וברזל. מוצרי החקלאות המיוצרים כיום במדינה כוללים ביצים, מוצרי חלב, בקר ומוצרי טבק. המוצרים התעשייתיים כוללים ייצור של כלי טייס ובעיקר הליקופטרים, צוללות גרעיניות, מוצרי חשמל, מוצרים כימיים ותרופות.

ההכנסה הממוצעת לנפש לשנת 2005 הייתה כמעט 43 אלף דולרים – השנייה בגובהה מכלל מדינות ארה"ב. מרביתם של התושבים במדינה עובדים בני יורק.

במדינה נמצא הישוב ניו כנען ובו ההכנסה הגבוהה ביותר בכל ארה"ב. מצד שני ישנם ישובים במדינה להם ההכנסה הנמוכה ביותר בארה"ב – ברידג'פורט, ניו הייבן והרטפורד.

עד 1991 לא היה תשלום של מס הכנסה במדינה. מה שהוביל בעלי הכנסה גבוהה לעבור מניו יורק לקונטיקט. עם זאת, במדינה קיים מס רכוש גבוה, מה שהוביל את האוכלוסייה העמידה מחוץ למרכזי הערים כששם נותרה אוכלוסייה ענייה.

המדינה מהווה אף מרכז לתעשיית הביטוח והבנקאות. המשרדים הראשיים של חברות ביטוח נמצאות בהרטפורד.

דמוגרפיה

במדינה קיימת קהילה רחבה של יוצאי איטליה. בנוסף לכף ניתן למצוא קהילות רחבות של יוצאי אירלנד, בריטניה וגרמניה. יוצאי איטליה מהווים את הרוב בחמישה ממחוזות המדינה. יוצאי אירלנד מהווים את הרוב במחוז טולנד וצרפתים קנדיים מהווים את הרוב במחוז וינדהאם. מרביתם של האפרו אמריקאים וההיספנים מתגוררים באזורים העירוניים של קונטיקט. קהילה יהודית רחבה מתגוררת באזור "חוף הזהב" בין גריניץ' וניו הייבן לבין ווסט הרטפורד.

תחבורה בקונטיקט

עיקר התחבורה במדינה מבוססת על מערכת כבישים. קיימת אף מסילת ברזל לאורך חופה של קונטיקט המקשרת אותה לניו הייבן, ניו יורק ובוסטון.

רוצים לדבר עם המומחים שלנו ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

ויזה לארה״ב
מדריך מלא וחינמי להוצאת ויזה לארצות הברית
חדש
SIM לארה״ב
מדריך מלא וחינמי להוצאת SIM לארצות הברית
מבצע מיוחד
דילוג לתוכן