ב' 22 יול' 2024

Search
Close this search box.

ג'ורג'יה

ג'ורג'יה היא מדינה בדרום מזרח ארצות הברית. בירת המדינה היא אטלנטה. מדרום היא גובלת בפלורידה, במזרח באוקיינוס האטלנטי ובדרום קרוליינה, במערב באלבמה ובצפון בצפון קרוליינה וטנסי. ג'ורג'יה היא מ- 13 המדינות הראשונות שהקימו את ארצות הברית. והם היו למדינה הרביעית שאישרה את חוקת ארה"ב בשנת 1788. ג'ורג'יה היא אחת מהמדינות המהירות ביותר בגדילתן ולכן נוסף לה הכינוי מדינת האימפריה הדרומית. לג'ורג'יה יש המנון שנקרא "ג'ורג'יה במחשבתי". שמה של ג'ורג'יה הוא על שם המלך ג'ורג' השני בעקבות כך שהמקום החל כמושבה בריטית.

ההיסטוריה של ג'ורג'יה

בשנת 1540 היו בג'ורג'יה אינדיאנים ילידים, אינדיאנים אלו נעלמו מאזור זה עד שנת 1560. במאה ה – 16 הגיעו מספר חוקרים ספרדים על מנת לחקור את השטח של ג'ורג'יה, הם לא דאגו לשמור על השטח והשאירו הרס גדול מאוד. בשנת 1670 החל ויכוח בין בריטניה לספרד על השליטה בג'ורג'יה. הבריטים למעשה החלו לנוע דרומה מקרוליינה ופגשו בספרדים שנעו מאזור פלורידה. בסוף הויכוח, בשנת 1724 הוחלט כי השטח יהפוך למושבה בריטית. בשנת 1732 החלה התיישבות רחבה יותר בג'ורג'יה. בתחילה היה רעיון להפוך אותה לאזור בית סוהר עבור בעלי חוב. בשנת 1733 הגיעו מתיישבים מבריטניה והקימו את העיר סוואנה. תאריך הקמת סוואנה נחגג כיום כ"יום ג'ורג'יה" ומציינים אותו בכל רחבי המדינה. החוקה הראשונה של ג'ורג'יה נחתמה בשנת 1777 ושונתה לאחר מכן. בינואר 1861 ג'ורג'יה מצטרפת לקונפדרציה וממנה יצאו מספר אירועים מאוד מרכזיים במלחמת האזרחים האמריקאית. בשנת 1864 היה מצעד גדול של הגנרל ויליאם שרמן. כתוצאה מהמצעד נהרסה רצועת חוף גדולה במדינה. מספר סרטים עשו על רקע אירוע זה כמו "חלף עם הרוח" והסרט "אפי". ב- 1870 חזרה ג'ורג'יה להיות חברה באיחוד של ארצות הברית. במהלך השנים ג'ורג'יה שינתה מספר פעמים את עיר הבירה, עד שבשנת 1868 הגדירו את אטלנטה כעיר בירה וכך זה עד היום.

ג'ורג'יה גאוגרפית

ג'ורג'יה גובלת בדרום בפלורידה, במזרח באוקיינוס האטלנטי ובדרום קרוליינה, במערב באלבמה ובצפון בטנסי וצפון קרוליינה. בתוך המדינה יש רכס הרים שנקרא רכס "ההרים הכחולים" והוא מהווה חלק מתוך האפלצ'ים אשר נמצא בצפון המדינה. במדינה גם שוכן אזור הפיידמונט אשר משתרע מהגבעות היישר לשפך הנהרות בדרום המדינה. למדינה נקודה גבוהה שנמצאת באזור בראסטאון בולד והנקודה הנמוכה היא בחוף. בירת המדינה אטלנטה ממוקמת בצפון מרכז המדינה. ג'ורג'יה היא יצרנית של כותנה, טבק ומוצרי יער.

הממשל והפוליטיקה בג'ורג'יה

ממשל מדיני בג'ורג'יה

יש הפרדת רשויות כמו בהרבה ממדינות ארצות הברית. הרשות המבצעת היא למעשה המושל וסגנו. כיום המושל המכהן הוא בריאן קמפ וסגנו הוא ג'ף דנקן. גם המושל וגם סגנו נבחרים בהצבעה נפרדת לארבע שנים. נציגי הציבור נבחרים על ידי הציבור ולא על ידי המושל. הרשות המחוקקת היא למעשה האסיפה הכללית שמורכבת מהסנאט ובית הנבחרים. סגן המושל הוא גם ראש הסנאט ולבית הנבחרים יושב ראש נפרד. למדינה חוקה אשר קובעת מספר של 56 סנאטורים אשר נבחרים כמייצגים בלעדיים של המחוזות שלהם. מעבר לכך החוקה גם מכתיבה כי בבית הנבחרים ישבו 180 חברים. הסנאטורים מכהנים שנתיים. הרשות השופטת במדינה היא בית המשפט העליון לערעורים אשר יש לו סמכות מדינית. במדינה יש גם בתי משפט קטנים יותר אשר אחראיים על אזורים בתוך המדינה. השופטים בבית המשפט העליון נבחרים בבחירות לתקופה של 6 שנים והשופטים המקומיים לקופה של ארבע שנים. משנת 2003 תושבי ג'וריג'יה בחרו רק במושלים דמוקרטיים, רובם היו שמרנים במיוחד בתקופת ההפרדה הגזעית.

ממשל מקומי

הממשל המקומי מחולק ל- 159 מחוזות. בעבר היו 161 מחוזות, אך מחוז מילטון וקמסל התאחדו למחוז אחד שנקרא פולטון. מחוזות המדינה קרואיםם על שם אישים בולטים בהיסטוריית המדינה. למחוזות יש בית מחוקקים שנבחר על ידי התושבים, לרוב הם גם מתפקדים כרשות המבצעת במחוז. לכל מחוז יש גם חוקי עזר משלו. עד 2003 היה ברור שבג'ורג'יה יש רוב דמוקרטי, בשנת 2004 היה מהפך ורוב הקולות תמכו בג'ורג' בוש הרפובליקני בעקבות יוזמות שמרניות כמו הגבלה על הפלות שזכו מהם לתמיכה רבה.

ג'ורג'יה דמוגרפית

לאוכלוסיית ג'ורג'יה יש גידול טבעי כל הזמן מלידות והגירה. יותר ממחצית המהגרים במדינה הם מתוך ארצות הברית. 90 אחוז מהמדינה מדברים אנגלית ומיעוטים מדברים ספרדית, צרפתית, גרמנית וויאטנמית. מחצית מתושבי המדינה הם צאצאים של עבדים שחורים אשר היגרו מהדרום לצפון. משנת 1970 השתנה מרקם האכלוסיה בעקבות הגירת השחורים מה שיצר רוב של אפרו- אמריקאים. בג'ורג'יה יש מסורת פרוטסטנית ארוכת שנים, עם זאת, בעקבות ההגירה למדינה, מספר הקתולים עלה משמעותית בעיקר באזור אטלנטה. כמו כן יש עליה מהירה של הקהילה היהודית בג'ורג'יה.

כלכלת ג'ורג'יה

התוצר החקלאי של ג'ורג'יה הוא בעיקר עופות, ביצים, בוטנים, בקר, חזירים, מוצרי חלב וירקות. כמו כן יש גם תוצרי טקסטיל, ציוד, תחבורה, עיבוד מזון, מוצרי נייר, מוצרי חשמל ומוצרים כימיים. מלבד כל התוצרים של המדינה, יש גם פרנסה המתקיימת על תיירות. מרכז הכלכלה נמצא באטלנטה בירת המדינה.

רוצים לדבר עם המומחים שלנו ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

ויזה לארה״ב
מדריך מלא וחינמי להוצאת ויזה לארצות הברית
חדש
SIM לארה״ב
מדריך מלא וחינמי להוצאת SIM לארצות הברית
מבצע מיוחד
דילוג לתוכן