ו' 01 דצמ' 2023

איידהו

איידהו היא מדינה אשר הצטרפה לאיחוד ארה"ב בשנת 1890. שמה של המדינה בכלל היה מיועד לטריטוריה של אזור קולורדו. מי שהציע את שמה של קולורדו היה ג'ורג' וילינג שהיה פעיל פוליטי. את מקור השם הוא לקח מהמילה האינדיאנית "מרגלית ההר". שמה של איידהו נבחר על שמהמחוז שהוקם בוושינגטון בשם איידהו על שם ספינת קיטור ששטה באזור זה. איידהו היא מדינה בצפון מערב ארה"ב והיא גובלת עם הפרובינציה הקנדית קולומביה באזור צפון, במונטה ובווימינג במזרח, ביוטה בדרום ובאורגון ווישנגטון במערב. אחד מהמקומות היותר מפורסמים באיידהו הוא הפארק הלאומי ילוסטון והרי הרוקי.

ההיסטוריה של איידהו

על איידהו קיימות עדויות שהיו שם אנשים כבר לפני 14,500 שנים. ב1959 גילו בחפירות במערת וילסון בולט עדויות לפעילות אדם. נמצאו שם ראשי חצים ואלו למעשההפריטים הקדומים ביותר שנמצאו בצפון אמריקה. כמו כן ידוע שישבו במקום שבטים אינדיאנים שנקראו הנז ופרס שחיו בצפון ושבט השושון שחי בדרום. עד 1846 איידהו הייתה חלק ממחוז אורגון, האזור היה במחלוקת בין בריטניה לארה"ב. עד להפיכתה למדינה ב- 1890 היא עברה הרבה תהפוכות. עיר הבירה של השתנתה מבויסי ללואיסטון, המורמונים התיישבו בחלקה הדרום מזרחי והיה ניסיון לחלק את שטחה בין וושינגטון לנבדה.

כלכלת איידהו

איידהו בשנותיה הראשונות התבססה על כריית מתכות, בשנת 1892 פרצה במקום שביתת כורים שגלשה לעימותים אלימים שכללו ירי והרס של מכרות. כיום כלכלתה של איידהו מבוססת בעיקר על חקלאות, תיירות ותעשיות מדע וטכנולוגיה שהולכטות ותופסות תאוצה גדולה יותר.

ממשל ופוליטיקה באיידהו

הרשות המבצעת של איידהו היא המושל שמכהן בקדנציה של ארבע שנים. הבחירות למושל מתקיימות באמצע הקדנציה. בחירתו של סגן המושל נעשית באותו מועד, אך בבחירות נפרדות. אורך הכהונה של המושל וסגנו אינם מוגבלים והם יכולים להיבחר שוב ושוב. בית המחוקקים של איידהו מורכב מבית הנבחרים בו יש 70 חברים ובסנאט 35 חברים. בכל שנתיים מתקיימות בחירות ונבחרים סנאטור אחד ושני חברים לבית הנבחרים. אורך הקדנציה היא שנתיים וגם כאן אין הגבלה ע אורך הכהונה. בית המשפט העליון של איידהו מונה חמישה שופטים שנבחרים בבחירות כלליות למשך שש שנים. נשיא בית המשפט נבחר לארבע שנים.

רוצים לדבר עם המומחים שלנו ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

ויזה לארה״ב
מדריך מלא וחינמי להוצאת ויזה לארצות הברית
חדש
SIM לארה״ב
מדריך מלא וחינמי להוצאת SIM לארצות הברית
מבצע מיוחד
דילוג לתוכן