ו' 01 דצמ' 2023

קנטקי

קנטקי מהווה את המדינה ה-15 שהצטרפה לאיחוד המדינות של ארה"ב. בירת המדינה היא העיר פרנקפורט.

בשנת 1776 מחוזות ורג'יניה, מעבר להרי האפלצ'ים, נודעו בשם "מחוז קנטקי", זאת על שם נהר קנטקי. סברה במקביל גורסת שמשמעות השם הוא "באחו" – "בשדה".

היסטוריה

מגלה הארצות דניאל בון היה הראשון שחצה את מעבר קמברלנד אשר הפכך במהרה למעבר עבור מהגרים מערבה מעבר להרי האפלאצ'ים.

אחרי מלחמת העצמאות הפך האזור למחוז קנטקי, כשבו נערכו כעשר אסיפות מכוננות בשנים 1792-1784 בעיר דנוויל. ב-1790 הוחלט להפריד את קנטקי מורג'יניה, כשבאפריל 1792 נוסחה חוקת המדינה. ביוני 1792 הפכה קנטקי למדינה ה-15 של ארה"ב כשאיזק שלבי, מגיבורי המהפכה האמריקאית, הפוך להיות למושל הראשון במדינה.

במאי 1861 בזמן מלחמת האזרחים של ארצות הברית הכריזה קנטקי בהתחלה על ניטרליות ובכך אסרה על לוחמים לעבור דרך שטחה. המדינה סרבה לפניות של נשיא ארה"ב אברהם לינקולן ואף לבקשות של ג'פרסון דייוויס, נשיא הקונפדרציה.

כניסתו של צבא הקונפדרציה, אותו הוביל לאונידס פולק לקולומבוס שעל נהר המיסיסיפי, הביא לכניסת כוחות צבא האיחוד למדינה ובכך הפכה קנטקי לשדה קרב של ממש. קנטקי נשארה בסופו של דבר תחת שליטת האיחוד, אך המשיכה בשליחת נציגים הן לקונגרס בארה"ב והם לקונגרס הפדרציה.

גאוגרפיה

קנטקי מחולקת לחמישה אזורים גאוגרפיים: מישור קמברלנד, אזור הבולגראס, מישור פנירויאל, שדות הפחם המערביים ואזור רכישת ג'קסון. הערים הבולטות במדינה הן לקסינגטון ולואיוויל שבהן מרוכזת כ-45% מאוכלוסיית המדינה.

קנטקי מכונה "מדינת העשב הכחול". היא גובלת במדינות המערב והדרום של ארה"ב – ורג'יניה המערבית, ורג'יניה וטנסי. מעברי מים מפרידים בין המדינה למיזורי, אילינוי, אינדיאנה ואוהיו. הגבול הצפוני של המדינה הוא קו השפל של נהר אוהיו וגבולה המערבי הוא נהר מיסיסיפי.

במדינה מצויים מספר נהרות: נהר קנטקי, טנסי, קמברלנד, גרין ונהר ליקינג. בין היתר ניתן להצביע על מספר אתרים גאוגרפיים במדינה, כגון מעבר קמברלנד, מפלי קמברלנד, הפארק הלאומי מערת מאמות' ובקע הנהר האדום.

ממשל ופוליטיקה

קנטקי מהווה רפובליקה ובה שלוש רשויות שלטון – רשות מבצעת, רשות מחוקקת ורשות שופטת.

הרשות המבצעת כוללת את מושל קנטקי – מאט בווין חבר המפלגה הרפובליקנית, סגן המושל, התובע הראשי, מזכיר המדינה, שר האוצר ושר החינוך. כל בעלי התפקידים נבחרים בנפרד לתקופה של ארבע שנים ויכולים להיבחר לשתי קדנציות בלבד.

בבית המחוקקים במדינה נמצאים כ-38 חברי סנאט הנבחרים לתקופה של ארבע שנים וכ-100 חברי אספה מחוקקת הנבחרים לתקופה של שנתיים.

השיטה המשפטית בקנטקי בנויה מבתי משפט מחוזיים ואזוריים, בתי משפט לערעורים ומעליהם בית המשפט העליון של קנטקי לערעורים. האינסטנציה המשפטית הגבוהה ביותר במדינה היא בית המשפט העליון של קנטקי.

למרות שקנטקי הייתה מדינה בעלת נטייה לכיוון המפלגה הדמוקרטית, בחמש מערכות הבחירות האחרונות לנשיאות ארה"ב הצביעו במדינה לזכותו של המועמד הרפובליקני. ארבעה מתוך ששת חברי הקונגרס של המדינה הם רפובליקנים.

כלכלת קנטקי

תוצר המדינה לשנת 2003 היה כ-129 מיליארד דולרים כשההכנסה לנפש באותה שנה הייתה כ-26 אלף דולרים ובכך דורגה באותה שנה המדינה במקום ה-41 בין מדינות ארה"ב.

כלכלתה של קנטקי מבוססת על חקלאות של גידולי סוסים, בקר, טבק, מוצר חלב, חזירים, סויה, תירס וכותנה. התוצרים התעשייתיים של המדינה כוללים מוצרים כימיים, מוצרי חשמל, מוצרי מזון, טבק ופחם.

דמוגרפיה

קבוצת האוכלוסייה הרחבה ביותר במדינה היא האמריקאים – 21.3% מכלל תושבי המדינה. הקבוצה השנייה הם הגרמנים – 14.9% ובהמשך האירים – 12.8% והאנגלים – 10.8%.

 

רוצים לדבר עם המומחים שלנו ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

ויזה לארה״ב
מדריך מלא וחינמי להוצאת ויזה לארצות הברית
חדש
SIM לארה״ב
מדריך מלא וחינמי להוצאת SIM לארצות הברית
מבצע מיוחד
דילוג לתוכן