ו' 01 דצמ' 2023

לואיזיאנה

לואיזיאנה היא מדינה בארצות הברית הגובלת במערב עם טקסס, בצפון עם ארקנסו, במזרח עם מיסיסיפי ובדרופ עם מפרץ מקסיקו. בירתה של לואיזיאנה היא באטון רוז, אך העיר הגדולה בה היא ניו-אורלינס.

מקור השם של לואיזיאנה ניתן לה על ידי מגלה הארצות רנה רובר קוואליה, כאשר ביקר בה והפך אותה לטריטוריה צרפתית. בשנים אלו, 1643- 1715 שלט בה לואי ה-14 מלך צרפת.

קצת היסטוריה על לואיזיאנה

ההיסטוריה של לאויזיאנה מחולקת לפי המדינות ששלטו בה. תחילה אלו היו השבטים האינדיאנים.

תקופת השבטים האינדיאניים

שבט אטקאפה התגורר באזור דרום מערב לואיזיאנה, באזור בו מצויים בימינו המחוזות ורמיליון, קמרון, לאפייט, אקאדיה, ג'פרסון דייוויס וקאלקאסיו.שבט צ'יטימאצ'אה שהתגורר בדרום מזרח המדינה. באזור זה מצויים המחוזות איבריה, אסמפשן, סנט מרי, סנט מרטין התחתון, טרבון, לה-פורש, סנט ג'יימס, סנט ג'ון, סנט בו, סנט צ'ארלס, ג'פרסון, אורלינס, סנט ברנרד ופלאקוומינס. שבטים באיוגולה וצ'וקאטו שהתגוררו באזור בו נמצאים היום מחוזות סנט הלנה, וושינגטון, מחוזות באטון רוג' המזרחי והמערבי, מחוז ליווינגסטון ומחוז סנט טאמאני. שבט הומה התגורר במקום בו מצויים היום מחוזות פליסיאנה המזרחית והמערבית, ומחוז פויינט קופי. שבט אבוייל' שכן באזור בו מצויים המחוזות אווילס וקנוקורדיה. שבט טוניקה התגורר באזור בו מצויים מחוזות טנסס, מדיסון וקרול המזרחית והמערבית. ואחרון הוא שבט קאדו שהתגורר במרכז לואיזיאנה.

 

תחילתה של ההתיישבות האירופאית – התיישבות הצרפתים

1528 החלו להגיע לאזור לואיזיאינה מגלים אירופאים ראשונים. תחילה היו אלו הספרדים שגילו את שפך נהר המיסיסיפי. לאחר 13 שנים הגיע גם החוקר ארננדו דה סוטו שחקר את האזור. מתוך המחקר שלו החליטו הספרדים לא להתיישב באזור זה. מאוחר יותר בשנים של 1640 החלו להגיע חוקרים צרפתים והם למעשה היו התיישבות הקבע האירופאים הראשונה באזור. רוב ההתיישבות הייתה לאורך נהר המיסיספי ששימש כנתיב התחבורה והמסחר העיקרי. בשנים אלו מוביל הייתה עיר הבירה ובשנת 1722 ניו אורלינס הפכה לבירה.

תקופת המושבה הספרדית

בריטניה ניצחה במלחמה שהייתה לצרפת עם האינדיאנים והשתלטה על כל השטחים שממזרח לנהר המיסיסיפי. צרפת בזמן זה ויתרה על יתרת השטח שהיה לה לטובת הספרדים ששלטו שם משנת 1762. בתקופה זו הבריטים שיבו באזור יחד עם הספרדים, גירשו את כל מי שהיה דובר צרפתית, אלו הלכו להתיישב באזור ניו אורלינס. בשנת 1800 נפוליאון השתלט חזרה על לואיזיאנה.

רכישת לואיזיאנה על ידי ארצות הברית

בשנת 1803 ארצות הברית רוכשת את החלק הצרפתי של לואייזיאנה מידי נפולאיון תמורת 15 מיליון דולרים. ארצות הברית מחלקת את האזור לשניים: טריטוריית אורלינס שכיום היא מדינת לואיזיאנה והגבול המערבי בין לואיזיאנה לטקסס אשר היה בשליטה ספרדית. בשנים אלו מכריזה ארצות הברית על באטון רוג' כעיר בירה.

מלחמת האזרחים האמריקאית

לואיזיאינה הייתה מדינת עבדות, אך העבדים השחורים שבה היו דיי משוחררים, ביחס לשאר מדינות הדרום. בשנת 1861 לואיזיאנה פורשת מארצות הברית ומצטרפת לקונפדרציית המדינות של אמריקה. בשנת 1862 היא נכבשת חזרה על ידי כוחות הצבא הפדרלי וחוזרת להיות מדינה באיחוד.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

לואיזיאנה גיאוגרפית

 

אירועי הוריקן קתרינה בלואיזיאנה

 

בשנת 2005 סופת הוריקן קתרינה פגעה בחופי מדינת לואיזיאנה וגרמה לנזקים רחבים באזור החוף. יותר משני מיליון תושבים עזבו את בתיהם והנזקים שהיו במקום הגיעו לעשרות מיליארדי דולרים.

 

הטופוגרפיה של לואיזיאנה

 

השטח של לואיזיאנה מחולק לשניים, אזור הגבעות ואזור החוף. האזור של החוף הוא מואד ביצתי והוא קרוב לגדות נהר המיסיסיפי שחוצה את המדינה מצפון לדרום ובסופו נשפך למפרץ מקסיקו. בשל הביצות שעוטפות אזור זה משני צידיו, סללו כבישי עפר שנועדו על מנת למנוע את הצפת השטחים על ידי הנהר. אזור הגבעות במדינה הוא אזור של יערות בגובה 20 מטר מעל פני הים. בין הגבעות לאזור החוף נמצאת הערבה המישורית.

 

בלואיזיאנה יש נהרות נוספים מעבר לנהר המיסיסיפי, נהר סין שמהווה גבול מדינה מערבי, נהר פרל שמהווה גבול מדינה מזרחי, נהר קלקאסיו, מרמנטאו ונהר ורמיליון. גובה המדינה נמצא מתחת לגובה פני הים. מרבית הקרקע מקורה במשקעים שמגיעים לאזור על ידי נהר המסיסיפי. הסחף של הנהר יצר לשון ים ואת דלתת המסיסיפי שהיא למעשה מרבית שטח המדינה. על מנת להימנע ממהצפות, הסכרים באזור חסומים, דבר זה מביא לירידת פני הקרקע ואובדן של שטחי חוף.

 

ממשל ופוליטקה בלואיזיאנה

 

שיטת המשפט

 

שיטת המשפט בלואיזיאנה היא שיטה קונטיננטלית, השונה משאר המדינות שדוגלות בשיטת הממשל האנגלי. השיטה נקראת גם השיטה האזרחית. בלואיזיאנה 1 אחוז מכלל האוכלוסייה נמצאים בבתי הכלא, זהו האחוז הגבוה ביותר בעולם.

 

שיטת הבחירות

 

גם שיטת הבחירה של המדינה היא ייחודית. ביום הבחירות כל המועמדים עושים במדינה פריימריז. המועמד שלו יש 50 אחוזים מן הקולות הוא הזוכה. שני המועמדים עם מספר הקולות הרב ביותר רצים לבחירות חוזרות לאחר חוגש. בבחירות בלואיזיאנה אין חשיבות למפלגה ולמעשה כל מפלגה יכולה לשלוח מספר מועמדים.

 

הכלכלה בלואיזיאנה

 

התוצר החקלאי העיקרי במדינה הוא מאכלי ים ויש להם את התפוקה הגדולה בעולם לחסילונים. מעבר לכך הם מגדלים כותנה, סויה, בק, קנה סוכר, עופות, ביצים, אורז וחלב ומוצריו. מבחינת תעשייה הם מייצרים מוצרים כימיים, נפט, מוצרי זיקוק נפט, פחם, מזון מעובד, מוצרי נייר וכלי תחבורה. ענף נוסף שחזק במדינה הוא התיירות.

 

ספורט במדינת לואיזאנה

 

פוטבול: ללואיזיאנה קבוצת פוטבול ניו אורלינס סיינטס, הקבוצה נוסדה בשנת 1967 וזכתה פעם אחת בסופר בול בשנת 2009. צבעי הקבוצה הם שחור, זהב ולבן.

 

הוקי: ללואיזיאנה יש מספר קבוצות הוקי: ניו ראורלינז בראס, ליגת ההוקי של החוף המזרחי בשנים 1997-2003. לואיזיאנה אייסגייטרוז, ליגת ההוקי הנוכחית ובוסייר שרבפורט מדבגס, ליגת ההוקי של מרכז ארצות הברית.

 

רוצים לדבר עם המומחים שלנו ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

ויזה לארה״ב
מדריך מלא וחינמי להוצאת ויזה לארצות הברית
חדש
SIM לארה״ב
מדריך מלא וחינמי להוצאת SIM לארצות הברית
מבצע מיוחד
דילוג לתוכן