ו' 01 דצמ' 2023

מיין

מיין היא המדינה ה-23 של ארצות הברית. מדינה זו נמצאת באזור ניו אינגלנד בצפון מזרח. מקור השם מיין מגיע ככל הנראה ממחוז מיין הצרפתי וניתן לה על ידי חוקרים צרפתים שגילו וחקרו את האזור. הפעם הראשונה שהשתמשו בשם זה היה בשנת 1622.

גבולותיה של מדינת מיין גובלים באוקיינוס האטלנטי במזרח ובדרום, ניו המפשייר במערב ובצפון מערב עם הפרובינציות הקנדיות קוויבק וניו ברנזוויק.

הגיאוגרפיה של מיין

מיין היא המדינה המזרחית ביותר מבין מדינות ארצות הברית היבשתיות, כמו כן, היא המדינה הגדולה מבין מדינות ניו אינגלנד. יש בה מיעטו אוכלוסיה ביחס לגודלה והצפיפות בה מאוד נמוכה. תשעים אחוז מהמדינה מכילה שטחי יער ולכן גם קוראים לה לעיתים מדינת עץ אורן.

ההיסטוריה של מיין

לפני שהגיעו האירפואים למיין, היו במקום שבטים אינדיאנים שקיימו בניהם קונפדרציה רופפת. בשנת 1607 נוסדה ההתיישבות האירופאית הראשונה על ידי חברת פלימות שזכתה בשנת 1622 בזיכיון ליישב את המקום. הזיכיון היה על אזור מערב מיין ואזור מזרח, מצפון לנהר קנבק.

בשנת 1652 הפכה הפרובינציה לחלק משטחה של מסצ'וסטס ולאחר שהצרפתים הובסו במקום, הפך השטח להיות בשליטה של פרובינציית נובה סקוטיה. בהיווסדות ארצות הברית, השטח של מיין הפך להיות שטחה של מסצ'וסטס ושמה היה מחוז מיין. עם הזמן החל בה גידו אוכלוסיה מהיר מאודמה שגרם להיפרדות המדינה ממסצ'וסטס והפיכתה למדינה ה- 23 של ארצות הברית. מיין היא אחת מהמדינות שהעבדות נאסרה בה. בשנת 1842 הוסדר הגבול הצפוני של מיין עם בריטניה ושורטטו בה מחוזות חדשים. בשנת 1832 הוחלט על אוגוסטה כבירת המדינה, אך בית המשפט העליון רצה להישאר עם פורטלנד. כיום עיר הבירה היא אוגוסטה.

מלחמת ארוסטוק

בשנת 1839 החלה מלחמה בין  ניו ברונזוויק לבין מיין על גבולות. זהו המקרה היחיד בו מדינה של ארצות הברית הכריזה מלחמה מול מדינה אחרת שאינה חלק מארצות הברית. המלחמה הסתיימה ללא שפיכות דמים.

הממשל והפוליטיקה של מיין

מיין היא רפובליקה עם שלוש רשויות שלטון:

הרשות המבצעת הכוללת מושל, סגן מושל, תובע ראשי, מזכיר המדינה, שר אוצר ושר חינוך. כל בעלי התפקידים נבחרים בנפרד לתקופה של ארבע שנים, ויכולים להיבחר לשתי קדנציות בלבד.

הרשות המחוקקת מורכבת משני בתים: האסיפה הלאומית והסנאט. בבית המחוקקים יושבים 35 חברי סנאט למשך ארבע שנים ועוד 151 חברי אסיפה מחוקקת שנבחרים לתקופה של שנתיים.

הרשות השופטת בראשה עומד בית המשפט העליון של מיין בו יושבים שבעה שופטים שממונים על ידי המושל ומאושרים על ידי בית המחוקקים. המדינה מאפשרת לאזרחיה התערבות ישירה על ידי יוזמה אזרחית, משאל עם ואישור החוק. מיין היא מדינה אשר מעורה פוליטית ומשנות השישים נוטה לכיוון המפלגה הדמוקטית.

הכלכלה של מיין

למיין תוצרים חקלאיים הכוללים דייג ופירות ים, עופות, ביצים, חלב ומוצריו, בקר, פירות יער, תפוחים, מייפל ותפוחי אדמה. מבחינת התעשייה הם מייצרים מוצרי נייר, עץ, אלקטרוניקה, מוצרי עור וטקסטיל.

מעבר לאלו הם עוסקים בתיירות, ענף זה מהווה מרכיב חשוב בכלכלת המדינה.

 

 

רוצים לדבר עם המומחים שלנו ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

ויזה לארה״ב
מדריך מלא וחינמי להוצאת ויזה לארצות הברית
חדש
SIM לארה״ב
מדריך מלא וחינמי להוצאת SIM לארצות הברית
מבצע מיוחד
דילוג לתוכן