ו' 01 דצמ' 2023

מונטנה

מונטנה היא מדינה במערב ארצות הברית. גובלת בצפון עם קנדה, בדרום עם ויומינג, במזרח עם דקוטה הצפונית והדרומית ובמערב עם איידהו. שטח המדינה הוא גדול מאוד, אך אוכלוסייתה דלילה, סה"כ כמיליון תושבים. מבחינת מדינות ארצות הברית היא הרביעית עם השטח הגדול ביותר. מקור שמה של המדינה בה מהמילה הספרדית מונטניה שפירושה הר. מונטנה היא מדינה הררית בחלקה ולכן שם זה הוצע לה על ידי הספרדים.

הגיאוגרפיה של מונטנה

במונטנה שני פארקים לאומיים. האחד נקרא גליישר פארק והוא בצפון מערב המדינה והילו סטון שנמצא בדרום מערב ומשותף לוויומינג ואיידהו. שני הפארקים ממוקמים בהרי הרוקי. במונטנה יש כיום יש את הריכוז הגדול ביותר של דובי גריזלי. וניתן גם למצוא בה מאובנים רבים מתקופת ההרקרטיקון העליון ומאובני דינוזאורים.

האקלים במונטנה

בגלל שגודלה של מונטה הוא מהגדולים שקיימים בארצות הברית, יש בה שוני אקלימי בין האזורים השונים. ביולי הטמפרטורה הממוצעת היא לרוב 29 מעלות ובחורף 2 מעלות. אך כבר נצפו גם טמפרטורות קיצוניות יותר של 47 מעחות חום. באזורי ההרריים יש שלג בכל חודשי השנה  חוץ מיולי ואוגוסט. באיזורים ההרריים הטמפרטורות יורדות מתחת ל- 0 ולא פעם הגיעו למצב של מינוס 70 מעלות. הטמפרטורות במונטנה משתנות כל הזמן ומושפעות מרוחות קרות שמגיעות מדרום קנדה. כמו כן, מגיעות לעיתים לאזורי ההר רוחות מזרחיות אשר גורמות לטמפרטורות לעלות  באופן קיצוני ל- 50 מעלות. ממוצע הגשמים במדינה עומד על 1580 מ"מ המתרכזים ברובם במערב המדינה.בשנים האחרונות בשל חוסר צפיה של האקלים החם הקיצוני, נתקלו התושבים באירועי שריפות קיצוניים.

ההיסטוריה של מונטנה

בשטח של מונטנה חיו תקופה ארוכה עמים שנולדו במקום. רוב השטח של המדינה היה שייך לצרפתים כאשר קנו את השטח של לואיזינה הצמודה. בתקופה זו החל להתפתח מסחר בין הבריטים והצרפתים לילידי המקום. הסחר היה בעיקר של עור ופרוות.

בין השנים 1850 – 1880 החלו להתיישב אירופאים באיזור. ונוצרה טריטוריה חדשה שנקראה מונטנה. בתוך הטריטוריה שכנו שבטים אינדיאנים שהיו במקום ונלחמו באותם אירופאים שהגיעו להתיישב. מכל הטריטוריות באזור, זו הייתה הטריטוריה האחרונה שעוד נשארה והאינדיאנים עוד יכלו להילחם עליה. בשנת 1876 התקיים קרב ליטל ביגהורן שנחשב לקרב האחרון ולתבוסה האחרונה של האינדיאנים על השטחים. לאחר קרב זה הפכה מונטנה למדינה ה- 41 של ארצות הברית בשנת 1889.

מונטנה דימוגרפית

כמו שאמרנו אוכלוסייתה של מונטנה דלילה מאוד. מפקד האוכלוסין שלה בשנים האחרונות מעריך כי נייתה צמיחה של 8 אחוז. בחלוקה אתנית, כמעט 90 אחוז מאוכלוסייתה לבנה ושאר האחוזים מורכבים מהודים, אמריקאים מאלסקה, היספנים, לטינים, אסיאתיים ואפרו-אמריקאים. כמו כן, 2 אחוזים שייכים לאירופאים: גרמנים, אירים, אנגלים, נורווגים, צרפתים ואיטלקים. מבחינת דתית, כמעט חמישים אחוזים מהאוכלוסיה הם נוצרים פרוטסטנטים, 23 אחוזים קתולים, 20 אחוזים ללא דת ושאר האחוזים מתחלקים בין יהודים, מוסלמים ואינדים.

הפוליטיקה של מונטנה

בית המחוקקים

לבית המחוקקים של מונטנה שני בתים: סנאט המונה 50 נציגים ובית הנבחרים שמונה 100 נציגים. הסנאטורים מכהנים במשך ארבע שנים ובית הנבחרים שנתיים. למפלגה הרפובליקנית יש רוב בשני הבתים. בבחירות 2008 לא היה צפוי עד הרגע האחרון באיזו נםלדה יבחרו, לבסוף הם בחרו במועמד הרפובליקני. במדינה זו, הרפובליקנים חזקים יותר במזרח המדינה ואילו הדמוקרטים במערב. בשנת 1916, מונטנה הייתה למדינה הראשונה ששלחה אישה לקונגרס.

הכלכלה במונטנה

במונטנה ענפי הכלכלה הבולטים הם: חקלאות, תיירות וכרייה. בענף החקלאות הם מגדלים בקר למאכל ולחלב. כמו כן הם מגדלים צאן נוסף וחזירים. בחקלאות הם מגדלים גם מן הצומח בעיקר שעורה, שעועית, תפוחי אדמה, סלק סוכר ודובדבן שחור. בשנות העשרים והשלושים הם סבלו משפל כלכלי שנבע מירידה בתוצרת החקלאית. בשנות הארבעים שבו לפרוח ושנות החמישים והשישים סבלו שוב מחוסר צמיחה. שנות השבעים הביאו עימם צמיחה מחודשת ושוב בשנות השמונים נפילה ומשבר אשר השתקמו וצמחו שוב בשנת 2010 ואז גם אחוז האבאלה החל לרדת. במדינה זו אין מס קניה

התחבורה של מונטנה

רכבות פעלו במונטנה כבר במאה ה- 19 וחיברו בין מזרחב למערב המדינה. בזמן זה גם סללו את הכביש המחבר בין המזרח למערב וכיום מדובר בכביש הארוך ביותר במדינה. למונטנה יש נמל תעופה שנקרא בוזמן ילוסטון והוא נמל התעופה העמוס ביותר.

רוצים לדבר עם המומחים שלנו ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

ויזה לארה״ב
מדריך מלא וחינמי להוצאת ויזה לארצות הברית
חדש
SIM לארה״ב
מדריך מלא וחינמי להוצאת SIM לארצות הברית
מבצע מיוחד
דילוג לתוכן