ו' 01 דצמ' 2023

נברסקה

נברסקה היא מדינה בארה"ב באזור המישורים הגדולים. בעבר נחשבה נברסקה כחלק מהמדבר באמריקאי הגדול, אך כיום רוב שטחי המדינה הם שטחים חקלאיים מעובדים.

מקור שמה של נברסקה

מקור השם הוא במילה האינדיאנית בשפת השבט אוטו שפירושה "מים שטוחים". שם שניתן על ידי הילידים לנהר פלאט הזורם בנברסקה וקיבל את שמו מתרגום לצרפתית של אותו שם אינדיאני.

היסטוריה

חוק קנזס נברסקה שחוקק במאי 1854 הביא להקמת טריטוריית נברסקה וטריטוריית קנזס.

החוק קבע שהטריטוריות יהיו ב"ריבונות העם" והן יחליטו האם לאסור אם לאפשר עבדות.

למול כך שנברסקה לא הייתה ראויה לחקלאות, ויתרו תומכי העבדות על התיישבות בה.

בירת טריטוריית נברסקה הייתה אומהה והיא הייתה רחבה עד מאוד וכללה שטח שעליו נמצאות כיום המדינות דקוטה הדרומית, דקוטה הצפונית, ויומינג ומונטנה.

בשנות ה-60 של המאה ה-19 התחילה התיישבות חקלאית רחבה וזאת בשל "חוק הנחלה" שהעניק אדמה בחינם לכל מתיישב שהגיע. למול המחסור בעצים במדינה בחרו רבים לבנות את בתיהם מבוץ.

ב-1867 הפכה נברסקה למדינה ה-37 של ארה"ב ובירתה נבחרה להיות העיר לנקסטר. בהמשך שונה שם העיר ללינקולן וזאת כמחווה לנשיא שנרצח שנתיים קודם.

תופעת "בריחת הספר" במדינה

נברסקה היא מדינה נוספת הסובלת מבחירת של צעירים ומלומדים אשר עזבו את המדינה לטובת מדינות בהם ערים גדולות, אשר סיפקו להם כר נרחב של אפשרויות רבות בתחום הלימודים והתעסוקה. על מנת לבלום הגירה שלילית זו מנסה המדינה להביא לתהליכים של הקלות במס לתושבים.

גאוגרפיה

המדינה גובלת עם דקוטה הדרומית שנמצאת צפונית לה, באיווה ומיזורי ממזרח, בקנזס בדרום, בקולרדו בדרום מערב ובווייומינג מערבית לה.

במדינה קיימים כ-93 מחוזות והיא מחולקת לשני אזורים גאוגרפיים עיקריים – מישורי האדמה החרומה והמישורים הגדולים. החלק המזרחי במדינה כולל קרחונים שחרצו את האדמה. הנקודה הגבוהה ביותר במדינה נקראת נקודת פנורמה והיא מגיעה לגובה של 1,653 מטרים.

האקלים במדינה

בנברסקה ישנם שני אזורי אקלים. בחלק המזרחי של המדינה קיים אקלים יבשתי ממוזג ובחלקה המערבי אקלים ערבתי יבש. הטמפרטורה במדינה יציבה אך כמויות המשקעים שונות בהתאם לאזורים, כשממוצע המשקיעים כפול במזרח מאשר המערב.

במדינה קיים אזור המכונה "סמטת הטורנדו" ובו סופות טורנדו כמו גם סופות רעמים המגיעות לביקור בחודשי האביב והקיץ.

משפט וממשל

הרשות המחוקקת

נברסקה מהווה את המדינה היחידה מבין מדינות ארה"ב בה קיימת רשות מחוקקת אחת בלבד וזאת משנת 1934. הבחירה ברשות מחוקקת אחת הגיעה מהתפישה כי בשיטה של שני בתי מחוקקים נוצר כפל בירוקרטי וביישום של בית מחוקקים אחד הדבר מאפשר גם חיסכון בתקציבים.

בית המחוקקים של המדינה נקרא "סנאט" עד שנת 1934 כשמאותה שנה שונה שמו ל"בית המחוקקים החד בתי". חבריו בו עדיין מכונים "סנטורים". מדובר בבית מחוקקים שהחברים בו נבחרים בבחירות ללא שיוך מפלגתי.

בבית המחוקקים נמצאים כ-49 חברים והוא הקטן ביותר מבין הרשויות המחוקקות של כלל מדינות ארה"ב. בדובר בבית מחוקקים שלו נחוץ רוב של 60% עבור הטלת וטו על החלטות המושל וזאת בניגוד ל-66% במדינות אחרות.

בחירות כלל ארציות

משנת 1991 נבחרים שניים מחמשת האלקטורים בבחירות כלל מדינתיות, כשהשלושה האחרים ניתנים למועמד שזכה במספר הקולות הגבוה ביותר בכל אחד משלושת מחוזות הבחירה של המדינה.

כלכלת נברסקה

ב-2010 הוערך התוצר הגולמי של המדינה בכדי 89 מיליארד דולרים. ההכנסה הממוצעת לנפש במדינה בשנת 2004 הייתה כ-31 אלף דולר ובכך דורגה המדינה במקום ה-25 מכלל מדינות ארה"ב במדד זה.

עיקר כלכלת המדינה מתבסס על חקלאות ובהם ייצוא של בשר בקר, חזיר ואף גידולי תירס וסויה. בין היתר, מיוצרים במדינה מכולות משא ומוצרי תקשורת. וורן באפט מתגורר באומהה, שבה גם שוכן מטה חברת ההשקעות שבשליטתו – ברקשייר האת'וויי.

רוצים לדבר עם המומחים שלנו ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

ויזה לארה״ב
מדריך מלא וחינמי להוצאת ויזה לארצות הברית
חדש
SIM לארה״ב
מדריך מלא וחינמי להוצאת SIM לארצות הברית
מבצע מיוחד
דילוג לתוכן