ו' 01 דצמ' 2023

נבדה

נבדה הינה מדינה בארה"ב הנמצאת במערב ארה"ב. מקור השם לקוח מהשפה הספרדית ומשמעו "מושלגת" כקיצור לרכס הרים שגובל את המדינה – הסיירה נבדה – "הרים מושלגים".

היסטוריית נבדה

ב-1850 הכריז הקונגרס על הקמת טריטוריית יוטה שכללה את שטחי מדינות יוטה, איידהו ונבדה. ב-1895 התגלה מרבץ עשיר של זהב וכסף והעיר וירג'יניה סיטי הוקמה וזאת בשל הגעת כורים, סוחרים ויזמים לאזור.

במרץ 1861 נפרדה נבדה מטריטוריית יוטה וקיבלה את שמה. באוקטובר 1864 הפכה נבדה למדינה ה-36 של ארה"ב. הפיכתה למדינה אפשרה לאברהם לינקולן לזכות בבחירות ואף תרמה לניצחון המפלגה הרפובליקנית בקונגרס.

גבולותיה של נבדה נקבעו במאי 1866 כשמחוז אוטה מצורף אליה לאחר שהתגלה בו זהב. המחוז מהווה היום חלק ממחוז קלארק במדינה.

כ-87% מאדמות נבדה נחשבים כשטחים פדרליים, בשל כך שרוב שטח המדינה מדברי. ההימורים במדינה היו חוקיים עוד כשהחלו הקמת ערי הכורים הראשונות. ההימורים נאסרו בשנת 1909 אך בשל ירידה בהכנסות המדינה ולאחר השפל הכלכלי הגדול בשנת 1929 הם הותרו מחדש בשנת 1931.

גאוגרפיה

המדינה גובלת בצפון במדינות אורגון ואיידהו, במערב בקליפורניה, במזרח ביוטה ובדרום מזרח באריזונה. לאורך גבולה של המדינה עם אריזונה ממוקם נהר קולורדו ועליו סכר הובר. בירת המדינה היא העיר קרסון סיטי.

כשנבדה הוקמה היא כללה בתוכה כתשעה מחוזות. עם הזמן פוצלו אותם מחוזות כשהשינוי האחרון בוצע בשנת 1919 כשהוקם מחוז פרשינג, מה שהגדיל את מספר המחוזות ל-16.

שטח המדינה הררי וכולל אף שטחי עשב ומדבריות. הנקודה הגבוהה ביותר בנבדה היא פסגת באונדרי הנקראת גם "פסגת הגבול" והיא ממוקמת כקילומטר מהגבול עם קליפורניה ברכס ההרים הלבנים. האקלים במדינה הינו מדברי ויבש כשחלקה הדרומי של המדינה כולל את מדבר מוהאבי.

ממשל ופוליטיקה

נבדה הינה רפובליקה לה שלוש רשויות שלטון.

הרשות המבצעת כוללת מושל, סגן מושל, תובע ראשי, מזכיר מדינה, שר אוצר ושר חינוך. אלו נבחרים לתפקידם לתקופה של ארבע שנים ויכולים להיבחר אך ורק לשתי קדנציות.

הרשות המחוקקת מורכבת משני בתים. האספה הלאומית של נבדה וסנאט נבדה. בבית המחוקקים ישנם 21 חברי סנאט הנבחרים לתקופה של ארבע שנים ו-42 חברי אספה מחוקקת הנבחרים לתקופה של שנתיים.

ברשות השופטת עומד בית המשפט העליון ובו כשבעה שופטים. אלו ממונים על ידי מושל המדינה ומאושרים על ידי בית המחוקקים. שיטת המשפט הינה שיטת המשפט האנגלית עם השפעה של המשפט האזרחי הספרדי.

בדומה למדינות נוספות בארה"ב גם כאן מאפשרת המדינה התערבות ישירה של אזרחיה באמצעות יוזמות אזרחיות, משאל עם ואישורי חוק.

נבדה נחשבת כמדינה שאינה משויכת לאחת מהמפלגות בארה"ב. מאז הבחירות לנשיאות ב-1992 העניקה המדינה את קולה חמש פעמים למועמד דמוקרטי ופעמיים למועמד רפובליקני.

למדינה שש קולות אלקטורליים – כשני סנאטורים וארבעה חברי בית נבחרים בבחירות לנשיאות ארה"ב. הסנאטוריות המייצגות את נבדה הן קתרין קורטז מסטו וג'קי רוזן מהמפלגה הדמוקרטית.

בשל התרחבות האוכלוסייה בעיר לאס וגאס ישנו הבדל בולט בעמדות הפוליטיות בין חלקה הדרומי של המדינה לחלק הצפוני. החלק הצפוני נחשב לשמרני יותר, כשבדרום המדינה נמצאים תושבים ליברליים בדעתם.

כלכלת המדינה נבדה

תוצרה הגולמי של נבדה בסוף שנות ה-90 היה כ-88 מיליארד דולרים. תוצר אשר הביאה את המדינה להיות מדורגת במקום 32 בין מדינות ארה"ב בגובה התל"ג שלה.

ההכנסה הממוצעת לנפש בשנת 2000 הייתה כ-30 אלף דולרים לשנה, מה שמיקם את המדינה באותה שנה במקום ה-14 מבין מדינות ארה"ב. כלכלת נבדה מתבססת על חקלאות, תיירות של חיי לילה והימורים. הגידולים החקלאיים במדינה כוללים גידולי בקר, חציר, מוצרי חלב ותפוחי אדמה. הפעילות התעשייתית במדינה כולל ייצור של מכונות ומוצרי חשמל.

נבדה מהווה את המדינה היחידה בארה"ב שבה הזנות מותרת וחוקית וזאת מלבד מחוזות ואשו וקלארק. תעשיית ההימורים במדינה מהווה נדבך משמעותי בכלכלה. תעשייה זו מרוכזת ברובה בעיר הידועה לאס וגאס, כשבתי קזינו נוספים נמצאים גם בעיירה ג'קפוט.

רוצים לדבר עם המומחים שלנו ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

ויזה לארה״ב
מדריך מלא וחינמי להוצאת ויזה לארצות הברית
חדש
SIM לארה״ב
מדריך מלא וחינמי להוצאת SIM לארצות הברית
מבצע מיוחד
דילוג לתוכן