ו' 01 דצמ' 2023

אית'קה

אית'קה היא עיר הבירה של מחוז טומפקינס במדינת ניו יורק. מדובר על העיר המאוכלסת ביותר של המחוז והיא ממוקמת על חופה הדרומי של אגם קאיוגה. העיר קרויה על שמו של האי היווני איתקה.

באית'קה ישנה את אוניברסיטת קורנל, אחת משמונה אוניברסיטאות המשתייכות לליגת הקיסוס שבה לומדים מעל ל-20 אלף סטודנטים. בעיירה מדרום לאית'קה, ישנה את מכללת אית'קה ובנוסף לכך קיים באזור גם קולג' קהילתי – טומפקינס קורטלנד. שלוש מסגרות לימוד אלו הפכו את העיר למרכז לימודי משמעותי.

ב-2010 מנתה העיר כ-30 אלף תושבים, כשבמטרופולין העיר חיו 101 אלף תושבים.

היסטוריה

לפני הגעת האירופאים לאזור התגוררו בו שבט האינדיאנים אירוקוי. רבים מהמתיישבים האינדיאנים גורשו בהרס השבט שהחל בשנת 1789 עם הגעת האירופאים. ב-1790 החלה במקום תוכנית רשמית לחלוקת האדמות באזור, כחלק מתגמול עבור חיילים אמריקאים ששבו מקרבות מלחמת העצמאות של ארה"ב.

בשנות ה-20 וה-30 של המאה ה-19, לאחר שנבנתה מסילת ותחנת רכבת באית'קה, היו תקוות רבות כי העיר תהפוך גדולה ומשמעותית. בנייתה של הרכבת הושלמה ב-1832 ובכך התחברה העיר לתעלת אירי.

בשנים המאוחרות של המאה ה-19 נבנו בעיר שני מוסדות להשכלה גבוהה. המוסד הראשון ב-1865 היה אוניברסיטת קורנל שנבנתה על ידי עזרא קורנל, איש עסקים וחינוך אמריקאי. האוניברסיטה הייתה פתוחה לגברים ונשים, כשהנשים הראשונות שנרשמו לאוניברסיטה עשו זאת ב-1870. קורנל אף ייסד בהמשך גם ספרייה ציבורית.

ב-1892 נוסדה בעיר מכללת אית'קה בהתחלה כקונסרבטוריון המוזיקה של אית'קה. תחילה הייתה ממוקמת המכללה במרכז העיר, אך בשנות ה-60 של המאה ה-20 הועברה לסאות' היל.

ב-1888 הפכה העיר אית'קה למרכז של ייצור ומסחר.

לאחר מלחמת העולם השנייה היו בעיר מרכזי תעסוקה עיקריים של חברת NCR ו"ג'נרל אלקטריק". בתחילת המאה ה-20 נחשבה העיר כמרכז משמעותי עבור תעשיית הראינוע. חלק ניכר מהסרטים היו פרי עמלם של האחים וורטון. לאחר שמשקל הכבוד בתעשיית הסרטים עבר להוליווד תחום הפקת הסרטים בעיר קמל.

אקלים וגאוגרפיה

העיר אית'קה נמצאת במרכז מדינת ניו יורק. שטחה הכולל של העיר הוא 15.7 קמ"ר שמתוכן 14.1 קמ"ר אדמה וכל השאר מים. העיר שוכנת בגובה של 136 מטרים מעל פני הים.

האקלים באית'קה הוא אקלים יבשתי לח מסוג Dfa ובו ארבע עונות מובחנות. החורף בעיר לרוב ברוב הימים מושלג עם טמפרטורות של 18 מעלות צלזיוס מתחת לאפס ואף נמוך מכך. ממוצע השלג בכל חורף הוא בגובה של 170 ס"מ. כמות השלג שירדה ביום אחד הייתה בגובה של 66 ס"מ בפברואר 1914. הטמפרטורה הנמוכה ביותר שנרשמה בעיר הייתה ב-1961 עם 32 מעלות צלזיוס מתחת לאפס.

עונת הקיץ באית'קה חמימה ולחה עם ימים גשומים. הטמפרטורות נוחות, כשהטמפרטורה הממוצעת המרבית היא 32 מעלות צלזיוס. שיא הטמפרטורה בעיר נרשם ב-1936 עם טמפרטורה של 39 מעלות צלזיוס.

עונות האביב והסתיו מובחנות מעונות החורף והקיץ וגם בהן לחות וגשמים.

אוכלוסיית אית'קה

העיר היא, כאמור, הגדולה ביותר במחוז טומפקינס. על פי נתונים בשנת 2000 מנתה האוכלוסייה כ-29 אלף תושבים, 10 אלף משקי בית ו-2,900 משפחות בעיר. צפיפות האוכלוסין הייתה 2,071 קמ"ר לנפש.

כמעט 74% מהתושבים הם לבנים, 6% שחורים או אפרו-אמריקאים ו-13% אסייתים. בעיר נותרה אוכלוסייה מזערית של אינדיאנים.

רוצים לדבר עם המומחים שלנו ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

ויזה לארה״ב
מדריך מלא וחינמי להוצאת ויזה לארצות הברית
חדש
SIM לארה״ב
מדריך מלא וחינמי להוצאת SIM לארצות הברית
מבצע מיוחד
דילוג לתוכן