ו' 01 דצמ' 2023

דקוטה הצפונית

דקוטה הצפונית היא מדינה בארצות הברית אשר שוכנת במערב התיכון על גבול קנדה שנמצאת מצפון לה. בירתה של דקוטה הצפונית היא ביסמרק, אך העיר הגדולה שלה היא פארגו. דקוטה הצפונית נחשבת לחלק כיבוש של אזור הספר הפראי של ימי המערב הפרוע במאה ה- 19 בארצות הברית. שמה של דקוטה נגזר משבט דקוטה שהיה חי באזור זה. שבט זה הוא נוצר משבט הסו.

קצת היסטוריה על דקוטה הצפונית

אלפי שנים אזור דקוטה הצפונית היה שייך לאינדיאנים. רק בשנת 1738 הגיעה משלחת ראשונה מאירופה לאזור. 

בשנת 1762 האזור עבר לבעלות ספרדית. עד שנת 1803 האזור היה כחלק מאותן 13 מדינות שנכללו בתוך לואיזיאנה הצרפתית. 

בשנה זו קנתה ארצות הברית את לואיזיאנה וגם את השטח של דקוטה הצפונית מידי נפוליאון. 

בשנת 1818 נעשה הסכם בו ארצות הברית קיבלה שטחים נוספים שהיו בבעלות הבריטים, שטחים אלו היו מדרום לקו רוחב 49. 

השטחים הללו ברובם צורפו לדקוטה הצפונית וחלקים קטנים אחרים למינסוטה. 

המאה ה-19 הייתה מאופיינת במדינה זו בדלילות אוכלוסין. בשנת 1889 המדינה צורפה לברית הפדרלית של ארצות הברית. בין דקוטה הצפונית לדקוטה הדרומית הייתה יריבות בתקופה זו על מי המדינה שתצטרף ראשונה לאיחוד. לבסוף הן צורפו יחד.

דקוטה הצפונית גאוגרפית

דקוטה הצפונית ברובה מישורית מאוד. מדרום למדינה נמצאת דקוטה הדרומית, ממערב מונטנה ובמזרח מינסוטה. בין המדינות יש גבול טבעי באמצעות הנהר האדום של הצפון. צפונית למדינה נמצאת קנדה, המחוזות הקרובים לגבול הם מניטובה וססקצ'ואן.

הממשל והפוליטיקה של דקוטה הצפונית

דקוטה הצפונית מתאפיינת בהפרדת רשויות, בדומה למדינות נוספות בארצות הברית. הפרדת הרשויות מחולקת לשלוש: רשות מחוקקת, רשות שופטת ורשות מבצעת. 

הרשות המבצעת מנוהלת על ידי המושל. המושל נבחר פעם בארבע שנים. מאז שנת 1992 המפלגה הרפובליקנית היא זו ששולטת באזור זה, היא גם זו שמנצחת ברוב המקרים בבחירות לנשיאות. 

הרשות המחוקקת של צפון דקוטה היא גוף שבו יש שני בתים: האחד הוא הסנאט והשני הוא בית הנבחרים. למדינה 47 מחוזות וכל מחוז שולח סנטור אחד ושני נציגים לבית הנבחרים. הבחירות לאספה מתקיימות פעם בארבע שנים. 

לרשות השופטת בצפון דקוטה יש חלוקה לארבע רמות: בית משפט עירוני, מחוזי, כללי ובית משפט לערעורים.

הכלכלה והדמוגרפיה של צפון דקוטה

הכלכלה בצפון דקוטה כיום היא יציבה מאוד והאבטלה שם נמוכה. הסיבה לכך הוא הנפט שהתגלה במקום בשנות ה- 70. המדינה מורכבת ממהגרים מגוונים מאנגליה, צרפת, ספרד, פולין, נרווגיה, אירלנד ועוד. למדינה יש מספר ערים גדולות בניהן פארגו, ביסמרק, גרנד פורקס, מינוט, וסט פארגו ווויליסטון.

רוצים לדבר עם המומחים שלנו ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

ויזה לארה״ב
מדריך מלא וחינמי להוצאת ויזה לארצות הברית
חדש
SIM לארה״ב
מדריך מלא וחינמי להוצאת SIM לארצות הברית
מבצע מיוחד
דילוג לתוכן