ב' 22 יול' 2024

Search
Close this search box.

אוהיו

אוהיו היא מדינה במזרח המערב התיכון של ארה"ב

אוהיו היא גובלת בצפון עם מדינת מישיגין, ממזרח עם פנסילבניה ווירג'יניה, מדורומה נהר אוהיו וממערב מדינת אינדיאנה. זוהי מדינה מישורית בעלת שטחים חקלאיים רבים ובדרומה יש שטחים מיוערים רבים. לפני הקמת ארה"ב, אוהיו הייתה שייכת לשלטון האימפריה הבריטית ורק בשנת 1787 השטחים הועברו לשלטון האמריקאי. ב1803 מדינת אוהיו הפכה למדינה באופן רשמי. עם הזמן הפכה מדינת אוהיו למרכז תעשייתי רחב ובמאה ה- 19 והמאה ה-20 קלטה אליה מהגרים רבים מאירופה. כיום מדובר על מדינה גדולה, השביעית בגודלה מבחינת אוכלוסיה בארה"ב. עיר הבירה של מדינה זו היא קולומבוש ויש בה ערים מוכרות נוספות כמו קליבלנד ואקרון. שמה של אוהיו נקרא כך על שם השפה אירוקווי אשר הייתה שייכת למספר עמים אינדיאנים שאכלסו את האזור.

ההיסטוריה של אוהיו

אוהיו בתחילת דרכה הייתה בשליטה של שבטים מקומיים. משנת 1763 השטחים היו בידי בריטניה ורק לאחר מלחמת העצמאות האמריקאית, השטח עבר לממשלת ארה"ב. עד המעבר הזה, היו מאבקים בדרך. כך לדוגמא ב-1763 הבריטים אסרו על אמריקאים להתיישב באזור אוהיו. לאחר שאזור זה עבר לאמריקאים, נאסרה במקום העבדות. אוהיו למעשה הייתה רק חלק קטן מתוך שטחים נוספים כמו אילנוי, מישיגן ואינדיאנה אשר האמריקאים שאפו להפוך למדינות נוספות. ב- 183 תומס ג'פרסון נשיא ארצות הברית באותם ימים הכריז על אוהיו כמדינה ה – 17 של ארה"ב.

אוהיו מבחינה גיאוגרפית

מעבר לגבולות המדינה שכברר הזכרנו, בגבול הצפון מזרחי של אוהיו שוכנת ימת אירי. זו ימה גדולה מאוד אשר גודלה כגודל מדינת ישראל. בחלק המערבי יש למעשה גבול יבשתי עם מדינת מישיגן. מדרום לימת אירי משתרעת שפלה מישורית אשר הולכת ומתרחבת ככל שנעים יות דרומה. באזור מישורי זה נמצאת רוב האוכלוסיה של אוהיו. אזורים אלו מנוצלים היטב לחקלאות. בדרום מזרח המדינה, ליד הגבול עם וירג'יניה עובר רכס הרי האפלצ'ים ורצועת הרי הפידמונט. במקום זה הקרקע פוריה מאוד וגם שם יש חקלאות ומקומות מיוערים. בהמשך החלק הדרומי, זורם נהר אוהיו הגדול שמנקז אליו את מקורות המים ובסופו נשפך אל האוקיינוס האטלנטי.

הממשל והפוליטיקה באוהיו

אוהיו היא רפובליקה אשר לה שלוש רשויות: מבצעת שהיא למעשה מושל מדינת אוהיו, מחוקקת שמורכבת מהאספה הלאומית של אוהיו והסנאט ולבסוף, השופטת אשר בראשה עומד בית המשפט העליון. האזרחים יכולים להתערב באופן ישיר בשלטון באמצעות יוזמות אזרחיות או משאל עם. כל בעלי התפקידים של הרשות המבצעת נבחרים לתקופה של ארבע שנים ויכולים למעשה להיבחר לתקופה נוספת. גם 33 חברי הסנאט נבחרים לתקופה של ארבע שנים ו- 99 חברי האסעפה המחוקקת נבחרים למשך שנתיים. לבית המשפט באוהיו יש שבעה שופטים שממונים על ידי המושל ושיטת המשפט דומה למה שמקובל באנגליה. למדינה יש כוח הצבעה גדול מאודוהיא מהווה כוח מאזן בבחירות של ארה"ב.

הכלכלה באוהיו

אוהיו מתמחה בייצור מכונות, גלגלים, מוצרי גומי, פלדה, מזון וכלי עבודה. התעשייה שלה היא רחבה מאוד והיא נחשבת לאחת מהמדינות המתועשות ביותר. אחת ההמצאות החשובות ביותר, המטוס, הומצאה באוהיו על ידי האחים רייט. באוהיו מקיימים חקלאות רבה בשל השטחים החקלאיים הנרחבים. יש בה גידולים של תירס, חלב, סויה, עגבניות, חזיר, בקר, עופות, ביצים וכל ענף הדגה. התוצר השנתי של אוהיו הוא 625 מילאד דולרים נכון לשנת 2016 והיא המדינה השביעית בגודלה מבחינת התוצר. מבחינת הכנסה ממוצעת לנפש היא עומדת על 44,876 דולרים לנפש.

הדמוגרפיה של אוהיו

אהיו התחילה כמקום שמכיל כמות אוכלוסיה מדוללת של 45,365 תושבים בלבד. במחצית המאה ה- 19 מספר זה הגדיל מימדיו ואוהיו חצתה את שני מיליון התושבים. לאורך השנים הנתונים רק הלכו וגדלו עד שנות ה- 70 של המאה ה-220 שהחלה מגמת עצירה. כיום מתגוררים באוהיו 11,594,163 תושבים והם מתגוררים בעיקר בעיר הבירה קולומבוס בסינסיטי ובקליבלנד. רוב האוכלוסיה באוהיו היא של לבנים והם מהווים 81.1 אחוז, 12.2 אחוזים שחורים, שאר האחוזים מתחלקים בין היספאנים ואסייתים. רוב האנשים אשר מתגוררים באוהיו מוצאם הוא מאירופה ויש גם קומץ קטן שיש לו שורשים אמריקאים. השפה המדוברת היא אנגלית וניתן לשמוע גם שפות נוספות כמו גרמנית וספרדית.

הדת באוהיו

ההרכב הדתי של אוהיו דומה מאוד לארה"ב. 29 אחוזים משתייכים לנצרות הפרוטסטנטית אוונגליסטית, 18 אחוזים משתייכים לזרם הקתולי,  24 אחוזים הם פרוטסטנטים שאינם אוונגלסטים, 17 אחוזים אינם משתייכים לאף דת ושאר האחוזים מתחלקים בין דתות שונות.

היהדות באוהיו

התיישבות של יהודים באוהיו החלה בשנת 1871. הם התיישבו בעיקר בסינסינטי והיו ממוצא אנגלי. קהילתם נקראה "קהילת בני ישראל" והם שייכים לזרם הדתי אורתודוקסי. בהמשך הצרפו יהודים מגרמניה אשר שייכים לקהילה הרפורמית וכיום יש באוהיו את הקהילה היהודית הגדולה ביותר בארה"ב אשר מונה כ- 150 אלף יהודים

רוצים לדבר עם המומחים שלנו ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

ויזה לארה״ב
מדריך מלא וחינמי להוצאת ויזה לארצות הברית
חדש
SIM לארה״ב
מדריך מלא וחינמי להוצאת SIM לארצות הברית
מבצע מיוחד
דילוג לתוכן