ו' 01 דצמ' 2023

אורגון

אורגון היא מדינה בארה"ב השוכנת על חופי האוקיינוס השקט

בירת המדינה היא סיילם. אורגון גובלת במערב עם האוקיינוס השקט, בצפון עם וושינגטון, בדרום עם נוודה ובמזרח עם איידהו. ישנה השערה כי שמה נקרא על המילה הוריקן בצרפתית אשר נקראת אנגלוז. יש כאלה שאאומרים שהיא נקראת על שם הנהר אורגון.

ההיסטוריה של אורגון

ההיסטוריה של אורגון הולכת אחורה בזמן ויש אשר אומרים כי העדות הראשונה לאדם שחי באזור הייתה כבר בשנת 15,000 לפני הספירה במערת פורת רוק. עדויות נוספות אומרות כי החל מהאלף השמיני לספירה החלו להופיע התיישבויות באורגון ליד נהר קולומביה והחוף. ממאות אלו ועד המאה ה- 16 כבר היו שם מספר רב של שבטים שנולדו באורגון.

האירפאים הראשונים שהגיעו למדינת אורגון היו מגלי הארצות של ספרד אשר יצאו בשנת 1543 ממקסיקו והחלו לחקור לאורך החוף הצפוני של אמריקה. ב- 1579 דרייק הבריטי הכריז על השטח כשטח תחת ריבונות אנגלית וזה יצר סכסוך בין מקסיקו לאנגליה ובין מקסיקו לארצות הברית. מ1774 החלו להגיע למקום באופן קבוע משלחות ספרדיות אשר עשו שם קו עצירה בדרכם לאסיה לסחור בתבלינים. במאות ה-18 וה-19 החלו להגיע לאזור צרפתים וקנדים וחלקם אף התיישבו שם באורח קבע. כך למעשה קיבלה אורגון הרבה שמות צרפתיים לחלקים בה.

ב1805-1806 יצאה לאזור משלחת שנקראת לואיס וקלארק, הם בנו מצודת חורף סמוך לשפך נהר קולומביה. משלחת זו ומשלחתו של דייויד תומפסון גילו את חיות הפרווה הרבות שמצויות באזור וגם התגלה שביל אורגון שהוא למעשה נתיב יבשתי שחוצה את הרי הרוקי ומוביל לאוקיינוס השקט. בזמנים אלו הוקמה חברת הפרוות הפסיפית אשר לאחר מכן הייתה תחת שלטונם של הבריטים ובהמשך של חברת מפרץ הדסון.  ב1842-1843 נפתרה המחלוקת על האזור בין ארה"ב לבריטניה ונחתם הסכם אורגון. ב1850 המתיישבים באורגון קיבלו קרקעות על שמם, מצב שדחק את האינדיאנים באזור לשמורות שמסביב. ב- 1859 אורגון קיבלה מעמד של מדינה בארה"ב. שנות ה-80 של המאה ה-19 מאופיינות בסלילת רכבת באורגון אשר קישרה את אורגון לשאר מדינות ארה"ב. דבר זה הוביל לגידול מהיר של האוכלוסיה ולפיתוח תעשייה חקלאית.

הגאוגרפיה של אורגון

אורגון היא מדינה שנמצאת בחוף המערבי. היא התשיעית בגודלה מבחינת שטח של ארה"ב  שטחה גדול מעט מבריטניה. אורגון גובלת במערב עם האוקיינוס השקט, בצפון עם וושינגטון, בדרום עם קליפורניה ובמזרח עם איידהו. אורגון מחולקת לשישה אזורים: אזור החוף, אזור עמק וילאמט, רכס קסקייד, אזור הרי קלאמת, נהר קולומביה ופרובינציית אגן ורכס. יש בה פארק לאומי יחיד אשר נקרא קרייטר לייק והוא נוצר באזור של הר געש שאינו פעיל. האגם של קרייטר לייק הוא העמוק מאגמי ארה"ב ומגיע ל- 592 מטרים. פני השטח באורגון הם מגוונים מאוד. יש בה יערות גשם באזור החוף ומדבר באזור הדרומי. מעבר לכך, במערב שוכן רכס קסקייד הגבוה ובמרכז עמק וילאמט. הרכס משפיע על האקלים ולכן יש שם ריבוי משקעים. אוכלוסיית המדינה מתרכזת בעיקר בעמק וילאמט.

הגאוגרפיה של אורגון

באורגון בראש הראשות המבצעת יש את המושל, הוא נבחר תמיד לקדנציה של ארבע שנים ויש הגבלה של עד שתי קדנציות רצופות. במדינת אורגון למושל אין סגן, מי שמחליף אותו במקרים מיוחדים הוא מזכיר המדינה. כיום יש באורגון מושלת בשם קייט בראון אשר שייכת למפלגה הדמוקרטית. לרשות המחוקקת באורגון יש את בית הנבחרים אשר מונה 60 חברים וסנאט עם 30 חברים. הקדנטציה שלהם היא לארבע שנים ואין הגבלה על אורך הכהונה. בית המשפט של אורגון מכיל שבעה שופטים שנבחרים לקדנציה של שש שנים. ההצבעות באורגון מתקיימות דרך הדואר. למצביעים טפסי הצבעה שמגיעים לביתם. זו שיטטת בחירות שהחלה בשנות ה- 80. למדינה 36 מחוזות, כאשר המאוכלס ביותר הוא פורטלנד.

הכלכלה באורגון

אחד מסממני הכלכלה הגדולים של אורגון הוא אגוזי הלוז כאשר 95 אחוז מאגוזי הלוז מגיעים משם. כמו כן יש להם 676 יקבים ותעשיית הדייג היא מהגדולות בעולם. לאורגון יערות רבים והיא ידועה בתעשיית הקורות שהחלה להתמעט בזמן האחרון בשל שריפות מיותרות. כמו כן, אורגון היא מדינה של תיירות. יש בה יערות יפים, שמורות טבע וחופים נהדרים. יש בה מבשלות בירה רבות והתיירים מאוד נהנים בה.

רוצים לדבר עם המומחים שלנו ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

ויזה לארה״ב
מדריך מלא וחינמי להוצאת ויזה לארצות הברית
חדש
SIM לארה״ב
מדריך מלא וחינמי להוצאת SIM לארצות הברית
מבצע מיוחד
דילוג לתוכן