ו' 01 דצמ' 2023

פנסילבניה

פנסילבניה היא מדינה בארה"ב ומהווה את אחת מארבע מדינות בארה"ב שנושאות אם השם "קהילה". המדינה מכונה "מדינת אבן הפינה" וזאת בשל מרכזיותה במאה ה-19. בעיר פילדלפיה הוכרזה עצמאותה של ארה"ב ואף נחתמה בה חוקת המדינה. בפנסילבניה חיות קהילות האמיש והמנוניטים באזור המכונה ה"ארץ ההולנדית".

מקור השם פנסילבניה

על אף העובדה שראשוני המתיישבים באזור היו משבדיה והולנד נקראת המדינה על שמו של מייסדה האנגלי ויליאם פן, כשמשמעות השם בלטינית הינו "יערו של פן".

ההיסטוריה של פנסילניה

בטרם התיישבות האירופאים באזור היו בו אינדיאנים רבים ובהם שבט הלנאפי, סוסקוואהאנה, אריאז, אירוקווי, שווני ועוד.

ב-1643 התיישבה במקום, בו נמצאת כיום פילדלפיה, קהילה משבדיה. בהמשך הועברה השליטה באותו אזור להולנדים ולבריטים. במרץ 1681 העניק מלך אנגליה, צ'ארלס השני, זיכיון התיישבות לויליאם פן עבור שטח המדינה. פן ייסד את מושבת פנסילבניה ובה התאפשר חופש פולחן.

השטח המערבי של פנסילבניה היה שטח מריבה בין הבריטים לצרפתים בזמן מלחמת הצרפתים והאינדיאנים. במקום בו היה המוצב הצרפתי פורט דו'ווסן עומדת כיום העיר פיטסבורג. למול חופש הפולחן והדת במושבה היגעו למקום מתיישבים מגרמניה, סקוטלנד ואירלנד. ב-1704 קיבלו המחוזות ניוקסל, קנט וססקס רשות להקים בית מחוקקים משלהם כשבהמשך הפכו למושבה נפרדת בשם דלוואר.

פנסילבניה היא אחת מ-13 המושבות שמרדו בבריטים בזמן המהפכה האמריקאית ב-1776. המדינה הייתה השנייה לאשרר את חוקתה של ארצות הברית בדצמבר 1787 לאחר שדלוואר הייתה הראשונה לעשות כך. בזמן מלחמת האזרחים של ארה"ב נערך בפנסילבניה קרב גטיסבורג בסמוך לעיר גטיסבורג. קרב אשר נחשב לנקודת המפנה באותה מלחמת אזרחים.

במחצית השנייה של המאה ה-19 התפתחה בפנסילבניה תעשיית ייצור הנפט בחלקה המערבי של המדינה. במאה ה-20 החלה להתפתח גם תעשיית הפלדה במדינה ואף כריית הפחם.

גאוגרפיה פנסיבלניה

פנסילבניה מהווה גשר בין צפון מזרח ארה"ב לבין מדינות הדרום ואף משמשת כגשר בין מדינות חוף האוקיינוס האטלנטי למדינות המערב התיכון.

פנסילבניה גובלת בצפונה עם מדינת ניו יורק, במזרחה – מעבר לנהר דלוואר במדינת ניו ג'רזי, בדרומה בדלוואר, מרילנד ו-ורג'יניה המערבית ובמערב במדינת אוהיו. בצפונה של המדינה נמצאת ימית אירי. במדינה ניתן למצוא מספר נהרות בולטים: נהר דלאוור, סוסקוואנה, מונונגאהלה, אולג'ני ואוהיו.

אורכה של פנסילבניה הוא כ-290 ק"מ מצפון לדרום ו-500 ק"מ ממזרח למערב, כששטחה הכולל הינו 119,283 קמ"ר ומתוכן כ-2,990 קמ"ר של שטחים ימיים. פנסילבניה היא המדינה ה-33 בגודלה מבין מדינות ארה"ב.

הנקודה הגבוהה ביותר במדינה נמצאת על הר דייוויס – 979 מטרים. את המדינה חוצים באלכסון הרי האפלאצ'ים – מצפון מזרח לדרום מערב. החלק הצפוני של ההרים נקרא רמת אולג'ני.

במדינה כ-143 ק"מ של חופים לאורך נהר דלאוור. למדינה אין חוף ים עם האוקיינוס האטלנטי. עם זאת, בעיר פילדלפיה ניתן למצוא את אחד מהנמלים הימיים הבולטים בארה"ב.

דמוגרפיה

נכון לשנת 2006 התגוררו במדינה כ-12.5 מיליון תושבים בקירוב, כש-4.6% מהתושבים נולדו מחוצה לה. בפנסילבניה נמצא הגידול הגבוה ביותר בארה"ב של האוכלוסיות ההיספניות והאסייתיות.

רוב התושבים ממוצא גרמני מתגוררים בפרברים של העיר פילדלפיה, כשמרבית התושבים ממוצא בריטי ממוקמים במערב המדינה בקרבה לגבול על מדינת ניו יורק. באזור סקראנטון ישנם מתיישבים רבים ממוצא פולני ובעיר פילדלפיה עצמה קיים רוב לקהילה השחורה. מעבר לכך, קיימות בפנסילבניה קהילות סלובקית ו-וולשיות יותר מכל מדינה אחרת בארה"ב וניתן אף למצוא במדינה קהילה אוקראינית רחבה.

המגוון הרחב של התושבים כיום התאפשר שנים אחורה וזאת למול הסובלנות הרבה הקיימת במדינה בכל הנוגע לדתות ותרבויות שונות. בין היתר הוקמו במדינה כתות ומושבות רבות דוגמת "ניו סווידן" (שבדיה החדשה), האחווה המורבית שייסדה את בית לחם שבפנסילבניה ואף בהקמת מספר יישובים פרסביטריאנים.

לאחר המהפכה התעשייתית החלה התיישבות רחבה של נוצרים קתולים במדינה. בעיר פילדלפיה קבור ג'ון ניומן הקדוש – נוצרי שהיגר למדינה מצ'כיה ופעל רבות לשיפור מערכות החינוך הדתיות במדינה.

בפנסילבניה ניתן אף למצוא את אחת מהקהילות היהודיות הרחבות בארה"ב – 440 אלף יהודים.

ממשל ופוליטיקה

הממשל

פנסילבניה מורכבת משלוש רשויות – מבצעת, מחוקקת ושופטת.

בראש הרשות המבצעת עומד מושל, כשהמושל הנוכחי משנת 2015 מטעם המפלגה הדמוקרטית הוא טום וולף. בנוסף ישנו את סגן המושל, ראש התביעה הכללי, החשב הכללי וראש מחלקת האוצר של המדינה.

הממשלה במדינה מורכבת מ-18 ראשי סוכנויות כשאלו ממונים על ידי המושל. תפקידי ראשי הסוכנויות כוללים: מזכיר חבר העמים, התובע הכללי, מזכיר משרד החינוך, המפקח על הביטוח, מזכיר משרד הבנקים, מזכיר משרד החקלאות, מזכיר משרד הבריאות, המפקח על המשטרה, מזכיר משרד העבודה והתעשייה, מזכיר משרד הרווחה, מזכיר משרד האוצר, מזכיר משרד המסחר, מזכיר משרד ענייני הקהילה, מזכיר משרד התחבורה, מזכיר המשרד לאיכות הסביבה, מזכיר משרד השירותים הכלליים, מזכיר משרד ענייני הזקנה ומזכיר מחלקת החנינות.

הרשות המחוקקת בפנסילבניה בנויה משני בתי מחוקקים עוד משנת 1790. היא כוללת את האספה הלאומית של פנסילבניה שבו 50 חברים ואת בית הנציגים של פנסילבניה ובו 203 נציגים.

הרשות השופטת בפנסילבניה מחולקת ל-60 מחוזות שיפוטיים. ב-58 מחוזות יש בתי משפט מחוזיים אשר דנים בתביעות פליליות בחשיבות נמוכה ובתביעות אזרחיות בסכומים נמוכים. בעיר פילדלפיה קיימת ערכאה של בתי משפט עירוניים ובפיטסבורג ערכאה של בתי משפט משטרתיים עירוניים להם סמכויות זהות לבתי המשפט המחוזיים.

מעל בתי המשפט המחוזיים מצויים שתי ערכאות לערעורים. האחת היא ערכאת הערעור העליונה בה יושבים כ-15 שופטים והנוספת היא ערכאת הערעור העליונה של חבר העמים של פנסילבניה ובה כתשעה שופטים.

מעל הערכאות אותם ציינו, מצוי בית המשפט העליון של פנסילבניה. כאן דנים במדינה בערעורים של הערכאות הקודמות וגם בערעורים הנוגעים לעונשי מוות. בבית משפט זה חברים כשבעה שופטים הנבחרים בבחירות ישירות. נשיא בית המשפט העליון יהיה השופט בעל הוותק הרב ביותר מבין השבעה.

הפוליטיקה

לעומת מדינות אחרות בארה"ב, קשה לשייך את פנסילבניה למפלגה אחת. הסנטורים המייצגים את המדינה בסנאט של ארה"ב הם בוב קייסי מהמפלגה הדמוקרטית ופאט טומי מהמפלגה הרפובליקנית.

בבחירות לנשיאות ארה"ב בעבר זכה ביל קלינטון ברוב קולות המדינה בשתי מערכות הבחירות בהן השתתף, כמו גם אל גור ואף ג'ון קרי ברוב קטן של 50.9%. אובמה גם כן זכה ברוב הקולות בשתי מערכות הבחירות בהם השתתף. את המהפך במדינה סיפק דונאלד טראמפ בבחירות של 2016.

תומכי המפלגה הדמוקרטית במדינה מהווים את הרוב באזור העיר פילדלפיה, סקרנטון במזרח המדינה ובפיטסבורג במערבה. תומכי המפלגה הרפובליקנית מרוכזים בעיקר במערב המדינה ובאזוריה הכפריים.

כלכלת פנסילבניה

-1999 היה התוצר הגולמי במדינה כ-383 מיליארד דולרים. פנסילבניה היא המדינה השישית בגודלה בארה"ב מבחינת התוצר שלה, כשבשנת 2000 ההכנסה הממוצעת לנפש עמדה על 29 אלף דולרים – מקום 18 מבין כל המדינות באותה שנה.

מוצרי החקלאות העיקריים של המדינה כוללים מוצרי חלב, גידול עופות ובקר, גידול חזירים, פטריות וחציר. מוצרי התעשייה כוללים מוצרי מזון, מוצרים כימיים, מכונות ומוצרי חשמל. גם לתיירות יש מקום נכבד בכלכלתה של המדינה.

אחד מהמפעלים הגדולים במדינה הוא מפעל השוקולד של חברת "הרשי" הנמצא בעיר בעלת אותו השם. בפיטסבורג נמצאים מפעלים ומשרדי של חברת "היינץ", מפעל של "זיפו" לייצור מצתים ורשת הביגוד הבינלאומית "אמריקן איגל". מטה חברת התקשורת הגדולה בארה"ב – Comcast ממוקם בפילדלפיה. מחוז לנקסטר במדינה מוכר בזכות רהיטי העץ המיוצרים בו בעיקר על ידי קהילות האמש והמנוניטים. בימת אירי ניתן אך להתרשם מענף דייג מפותח.

רוצים לדבר עם המומחים שלנו ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

ויזה לארה״ב
מדריך מלא וחינמי להוצאת ויזה לארצות הברית
חדש
SIM לארה״ב
מדריך מלא וחינמי להוצאת SIM לארצות הברית
מבצע מיוחד
דילוג לתוכן