ו' 01 דצמ' 2023

רוד איילנד

רוד איילנד היא מדינה בארה"ב המצויה בניו אינגלנד בחלקו הצפון מזרחי בארה"ב והיא המדינה הקטנה ביותר בשטחה מבין כל המדינות. בירת המדינה היא העיר פרובידנס.

המדינה הייתה אחת מ-13 המושבות המקוריות שמרדו בשלטון הבריטי בזמן המהפכה האמריקאית ובכך תרמה להרמתה של ארה"ב.

משמעות שם המדינה הוא "מדינות האוקיינוס" בשל קרבתה לאוקיינוס האטלנטי, כשכל נקודה במדינה אינה עולה על מרחק של 50 ק"מ מקו החוף.

השם הרשמי של המדינה הינו "מדינת רוד איילנד ומטעי פרובידנס" כששם זה נגזר ממיזוגן של שתי מושבות – רוד איילנד ומטעי פרובידנס. מושבת מטעי פרובידנס הוקמה על ידי רוג'ר ויליאמס, כשכיום מצויה באותו המקום העיר פרובידנס.

גאוגרפיה

המדינה גובלת בצפון ובמזרח עם מסצ'וסטס וקונטיקט, מדרום נמצא מפרץ רוד איילנד והאוקיינוס האטלנטי ולמדינה אף גבול ימי עם מדינת ניו יורק.

האי בלוק נמצא כ-19 ק"מ דרומית לחופה הדרומי של המדינה. במזרח רוד איילנד נמצא מפרץ נאראגאנסט ובו מצויים כ-30 איים שהגדול מבניהם הוא האי רוד. רוב שטחה של המדינה שטוח, כשהנקודה הגבוהה ביותר מצויה בגבעת ג'רימות – 247 מטרים.

היסטוריה

ב-1614 הגיע לאזור מגלה ארצות מהולנד בשם אדריאן בלוק כשעל שמו קרוי האי בלוק. ב-1636 המטיף רוג'ר ויליאמס, שגורש ממושבת מפרץ מסצ'וסטס בשל עמדותיו הדתיות, הקים במפרץ נאראגאנסט על גדת נהר מושאסוק את מושבת פרובידנס. במושבה זו הכריז ויליאמס שהתושבים יוכלו לקיים את מנהגיהם הדתיים בצורה חופשית. אדמת המושבה נרכשה פעמיים – פעם אחת מידי המלך האנגלי ופעם אחת מידי האינדיאנים במקום. 

בשנת 1637 גורשה אן הצ'ינסון ממסצ'וסטס בשל אמונותיה הדתיות. הדבר הוביל אותה להקים את העיר פורטסמות' יחד עם ויליאם קודינגטון וג'ון קלארק. ב-1639 ייסד קודינגטון את ניופורט על גבי האי אקווידנק והפך למושל המושבה שעל האי. בהמשך בשנת 1644 שונה שם האי לרוד איילנד.

במאי 1652 הועבר במושבה חוק האוסר על עבדות, כשזו הייתה בעצם המושבה הראשונה שהחילה חוק זה בתחומה.

ביולי 1663 העניק המלך צ'ארלס השני זיכיון לג'ון קלארק לאחד את רוד איילנד ומושבת פרובידנס למושבה אחת. במושבה המאוחדת היה חופש דת ופולחן מוחלט. הזיכיון אפשר זכות הצבעה אך ורק לגברים לבנים בעלי אדמות. הזיכיון המלכותי התקיים עד לקיומה של החוקה בשנת 1842.

בשנת 1759 הוקם במקום בית הכנסת הראשון בארה"ב בעיר ניופורט.

רוד איילנד הייתה למושבה הראשונה שהכריזה עצמאות מהבריטים במאי 1776. היא אף הייתה האחרונה מבין 13 מדינות לאשרר את חוקת ארה"ב במאי 1790 וזאת לאחר ששאר המדינות איימו כי יטילו נגדה תשלום של מכס על סחורות המגיעות ממנה.

ב-1829 איבדו כ-60% מהגברים הלבנים במדינה את זכות ההצבעה שלהם וזאת כי לא היו בעלי אדמות לנוכח המהפכה התעשייתית.

ב-1842 ניסח תומס דור חוקה חדשה לרוד איילנד, כשזו אושרה במשאל עם אך לא נכנסה לתוקף בשל התנגדותו של המושל באותה עת – סמיואל וורד קינג. התנגדותו הביאה ל"מרד דור" שרק לאחריו הועברה החוקה החדשה אשר אפשרה זכות הצבעה לכל אדם במדינה.

ממשל ופוליטיקה

רוד איילנד הינה רפובליקה בה כשלוש רשויות שלטוניות – רשות מבצעת, מחוקקת ושופטת.

בראש הרשות המבצעת עומד מושל המדינה כשכיום מדובר במושלת ג'ינה ריימונדו מהמפלגה הדמוקרטית. תחתיה נמצא סגן המושל, התובע הראשי, מזכר המדינה, שר האוצר ושר החינוך. כל בעלי התפקידים נבחרים לתקופה של ארבע שנים ויכולים להיבחר ללא הגבלה בשנים.

הרשות המחוקקת כוללת את האספה הלאומית בה 75 חברים של רוד איילנד והסנאט שבו 38 חברים.

בראש הרשות השופטת עומד בית המשפט העליון של רוד איילנד ובו כשבעה שופטים. שיטת המשפט מבוססת על שיטת המשפט האנגלי תוך השפעה של המשפט האזרחי הספרדי.

המדינה מאפשרת התערבות ישירה של אזרחיה וזאת באמצעות יוזמה אזרחית, משאל עם ואישורי חוק.

רוד איילנד מחולקת מבחינה מנהלית לחמישה מחוזות. המחוז הרחב ביותר הוא מחוז פרובידנס הכולל כ-1,060 קמ"ר והוא גם המאוכלס ביותר ומגיע ליותר מ-600 אלף תושבים. המחוז הקטן ביותר היא מחוז בריסטול הנמצא על שטח של 62 קמ"ר.

רוד איילנד נחשבת למדינה ליברלית באופייה. למדינה ארבעה קולות אלקטורליים – שני סנאטורים ושני חברים בבית הנבחרים האמריקאי. בסנאט מיוצגת המדינה על ידי ג'ק רידר ושלדון וייטהאוס חברי המפלגה הדמוקרטית כששני נציגיה בבית הנבחרים גם כן דמוקרטים

כלכלת רוד איילנד

בשנת 1999 הייתה המדינה בעלת תוצר גולמי של 33 מיליארד דולרים ובכך מוקמה במקום ה-45 מבין מדינות ארה"ב באותה שנה. בשנת 2000 ההכנסה לנפש הייתה כמעט 30 אלף דולרים, מה שדירג את המדינה באותה שנה במקום ה-16 מכלל מדינות ארה"ב בנוגע לנתון זה.

עיקר התוצרת החקלאית של המדינה כוללת פירות וירקות, מוצרי חלב וביצים. ברמה התעשייתית מתבססת המדינה על תוצרי אופנה, תכשיטים, מוצרי מתכת, אלקטרוניקה, בניית ספינות וסירות וגם בהתבסס על ענף התיירות.

דמוגרפיה

במדינה אחוז בקתולים הגבוה ביותר בכל ארה"ב וזאת למול אוכלוסייה רבה של תושבים ממוצא איטלקי, אירי, צרפתי, פורטוגזי ואף תושבים מאיי כף ורדה.

 

רוצים לדבר עם המומחים שלנו ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

ויזה לארה״ב
מדריך מלא וחינמי להוצאת ויזה לארצות הברית
חדש
SIM לארה״ב
מדריך מלא וחינמי להוצאת SIM לארצות הברית
מבצע מיוחד
דילוג לתוכן