ו' 01 דצמ' 2023

יוטה

יוטה היא מדינה בארצות הברית. העיר הגדולה ביותר בתוך יוטה היא סולט לייק סיטי. המדינה ידועה באוכלוסייה מורמונית גדולה שמתגוררת בה. מעבר לכך, מדובר במדינה מאוד יפה אשר התברכה בנופים טבעיים, חמישה פארקים לאומיים ועולם חי וצומח עשיר במיוחד. כמו כן, ניתן למצוא בה את פארק לאומי ברייס קניון ואת קניון עתיר עמודי חול הגיר. זוהי מדינה עם כלכלה מגוונת מאוד, מרכזי תחבורה, חינוך, טכנולוגיית מחקר ומידע מפותחת, שירותי ממשלה ויעדים תיירותיים. מקור השם של מדינת יוטה מגיע משמו של השבט האינדיאני יוט. פירוש המילה יוט הוא אנשי ההרים.

ההיסטוריה של יוטה

במשך אלפי שנים חיו בסביבת יוטה שבטים ותרבויות מגוונות, עוד הרבה לפני שהגיעו האירופאים אליה. האירופאי הראשון שהגיע בשנת 1540 היה חוקר ספרדי בשם פרנסיסקו וסקס דה קורנדו. במחקרו הוא חיפש אחר שבע ערי הזהב. ספרדים אלו לא נשארו במקום כדי ליישב אותו בעיקר בגלל האופי המדברי של המקום. בשנת 1776 יוצאת לאזור משלחת נוספת אשר נקראת דומינגס אסקלנטה שמונהגת על ידי שני כמרים. משלחת זו חיפשה דרך להגיע לקליפורניה והיא עושה את דרכה מסנטה פה בניו מקסיקו לכיוון.

ההתיישבות המורמונית ביוטה

בשנת 1847 מגיעים לראשונה לעמק סולט לייק חלוצים מורמונים. בזמן זה השטח של יוטה היה שייך למקסיקנים. בשנת 1848 השטח עובר להיות שטח אמריקאי בעקבות מלחמת ארצות הברית – מקסיקו ובהסכם שנקרא גואדלופה אידלגו. בין האמריקאים לתושבי יוטה המורמונים התפתחו סכסוכים על רקע המנהג של המורמונים בנשיאת מספר נשים. המורמונים במנהגם נחשבו מרדנים ואנטי אמריקאים. בשנת 1857 החלו דיווחים כוזבים על מרד. בעקבות השמועות נשלחים לאזור חיילים שתפקידם לדכא את המרד ולהחליף את המושל. הסכסוך הזה ידוע כמלחמת יוטה. בשנת 1869 נפתח ביוטה קו הרכבת וזה פיתח את האזור מבחינה כלכלית. בשנת 1896 יוטה מתקבלת כמדינה ה- 45 של ארצות הברית, לאחר שחוקקו חוקים נגד נישואים מרובים.

המאה ה- 20 ביוטה

תחילת המאה ה-20 ביוטה, הכריזה המדינה על שמורות טבע רבות. הכריזו על הפארק הלאומי ברייס קניון ועל הפארק הלאומי ציון. כמו כן המדינה הייתה ידועה ברחבי המדינות האחרות כמדינה בעלת יופי טבעי. בגלל האופי המדברי של המדינה הפכה המדינה למקום שבו מצלמים סרטי מערבונים. כיום ביוטה יש 43 פארקים בשטח כולל של 4000 קמ"ר ומשנות ה- 70 גם צמיחה של תושבים.

יוטה גיאוגרפית

יוטה ממוקמת במערב ארצות הברית. גבולותיה הם: איידהו שבצפון, וויומינג בצפון מזרח, קולרדו במזרח, אריזונה בדרום ונבדה במערב. קרוב לגבול עם קולורדו נמצאים הרי יואינטה ובמחוז סן חואן אשר נמצא בדרום מזרח המדינה נמצא אזור ארבע הפינות.

האקלים ביוטה

הטמפרטורה של יוטה היא קיצונית. בחורף הטמפרטורות קרות מאוד בגלל הגובה והקיץ הוא חם מאוד ברחבי המדינה. ביולי האקלים חמים עם לחות נמוכה. השילוב בין הלחות הנמוכה והגובה מובילים ללילות קרירים בימי קיץ חמים מאוד. הטמפרטורה הגבוהה ביותר שנרשמה ביוטה היא 48 מעלות בעיר סנט ג'ורג'. סופות רעמים פוקדות גם את יוטה, כמו בכל אזורי ארצות הברית. בממוצע יש בה פחות מ- 40 יום של סופות רעמים. הסופות והסערות באזור זה לרוב קצרות, אך הן עלולות להביא להצפות בזק במיוחד בשטח המחוספס של דרום יוטה. תופעה נוספת שקיימת היא ברק יבש ומזג אויר יבש אשר מצית שריפות במיוחד בקיץ. האביב היא העונה הרטובה ביותר בצפון יוטה, אך גם סוף הקיץ זוהי תקופה רטובה וחלקה. סופות טורנדו אינן נדירות ביוטה והן תוקפות את המדינה פעמיים בשנה בדרך כלל.

הממשל, פוליטיקה ודת ביוטה

ביוטה שלושה רשויות. הרשות המבצעת אשר בראשה עומד המושל שנבחר לקדנטציה של ארבע שנים בבחירות שקורות יחד עם הבחירות לנשיאות ארצות הברית, כאשר אין הגבלה על מספר הפעמים שמושל יכול לכהן. באותה הצבעה נבחר גם סגן המושל משנת 1975. הרשות המחוקקת מורכבת משני בתים. בית הנבחרים אשר מונה 75 חברים אשר עושים קדנציה של שנתיים, הסנאט שבו יש 29 חברים אשר נבחרים לקדנציה של 4 שנים. כל שנתיים מתקיימות בחירות ואין הגבלה על מספר הפעמים שחברי הבתים יכולים להיבחר בהם. האסיפה המחוקקת מתכנסת באופן שנתי 45 יום בלבד. הרשות השופטת ביוטה בנויה מבית המשפט העליון שבו מכהנים חמישה שופטים שממונים על ידי המושל ובאישור הסנאט. השופטים הם אלו שבוחרים את נשיא בית המשפט.

יוטה נחשבת למדינה שמרנית ברמה גבוהה מכל ארצות הברית כולה. השמרנות מתבטאת במיוחד בנושאים חברתיים. לפוליטיקה ביוטה יש אופי יותר מוסרי.

80% מן המחוקקים של יוטה הם חברי כנסיית ישוע המשיח של קדושי אחרית הימים. מאז שהם הפכו למדינה, היו ביוטה רק שני מושלים שהם לא מורמונים, אחד מהם היה יהודי וכיהן בשנים 1917- 1921. האזורים הרפובליקנים לרוב יהיו במחוז יוטה שכולל בתוכו את אוניברסיטת בריגהם יאנג בעיר פרובו ואת רוב המחוזות הכפריים. אילו איזורים עם השקפות שמרניות ברמה החברתית המזוהות עם הימין הדתי לאומי. האזורים הדמוקרטיים ביותר שוכנים בסולט לייק סיטי הבירה. באופן כללי ביוטה נוטים לבחור ולתמוך ברפובליקנים. האוכלוסייה המורמונית נוטה להצביע עבור המועמד הרפובליקני בדרך כלל.

זכויות הנשים ביוטה

שנת 1870 תיזכר כשנה שבה יוטה העניקה זכות הצבעה מלאה לנשים, 26 שנים לפני שהפכה למדינה. אך מהר מאוד, בשנת 1887 בוטלה זכות הבחירה המלאה והיא הוחזרה רק בשנת 1896 כאשר יוטה חזרה לאיחוד. יוטה היא גם אחת מהמדינות אשר לא אישרו את תיקון שוויון הזכויות בארצות הברית.

השמרנות ביוטה מבחינת אלכוהול והימורים

יוטה היא קפדנית ושמרנית מאוד גם בכל הקשור לאלכוהול, טבק והימורים. למדינה מחלקה מיוחדת שעושה בקרה על משקאות אלכוהוליים ומסדירה את כל הנושא של מכירת אלכוהול. אם אדם מעוניין לקנות יין או משקה אלכוהולי, הוא יוכל לעשות זאת רק בחנויות הממלכתיות. כמו כן, החוקים המקומיים אוסרים על מכירת משקאות אלכוהוליים ובירה בימי ראשון, מכירת משקאות אלכוהוליים פירותיים בחנויות נוחות והחוק גם קובע כי משקאות כאלו חייבים להכיל תווית שאושרה על ידי המדינה, עם אותיות גדולות ומודגשות. על התווית חייב להיות מצוין איזה אחוז אלכוהול קיים במשקה. מבחינת עישון, גם יש איסורים מסוימים. כך למשל קיים חוק אוויר נקי אשר אוסר על עישון ברחבי המדינה ובמקומות ציבוריים. חוק נוסף הוא חוק ההימורים אשר אוסר הימורים במדינה. חוק זה משותף גם למדינת הוואי.

נישואים חד מיניים ביוטה

ב- 2013 נישואים חד מיניים הפכו ביוטה לחוקיים בעקבות פסק הדין בקיצ'ן נ' הרברט. משנה זו הונפקו 1225 רישיונות נישואין לזוגות הומואים ולסביות.

הדמוגרפיה ביוטה

מפקד האוכלוסין של ארצות הברית מעריך כי אוכלוסיית יוטה כיום עומדת על 3,205,958 נפש. חלק גדול מהאוכלוסייה מתגוררת בערים ובעיירות שנמצאים לאורך החזית של יוטה. מטרופולין סנט ג'ורג' היא כיום השניה בצמיחה המהירה ביותר במדינה. במדינה כיום יש 50.2% גברים ו- 49.8% נשים. תוחלת החיים היא 79 שנים.

בריאות ופוריות

שיעור הילודה ביוטה הוא מהגבוהים ביותר, רוב הלידות הן במסגרת הנישואין, מספר ההפלות הוא נמוך וגם אחוז ההריונות בגיל העשרה. שיעור העוני נמוך אף הוא. משנת 2012 יוטה מדורגת במקום הרביעי מבחינת רווחה כלכלית.

הכלכלה ביוטה

למדינה כלכלה מגוונת מאוד. יש בה מגזרים מרכזיים שכוללים תחבורה, חינוך, טכנולוגיית מידע ומחקר, שירותי ממשלה, תיירות ובילוי חוץ. יש בה דינאמיות כלכלית רבה והיא מדורגת כמדינה הבכירה ביותר בנושא זה. המדינה מבוססת ידע, גלובליזציה, יזמות, טכנולוגיה וחדשנות. בשנת 2014 דורגה יוטה כאחת המדינות הטובות ביותר לעסקים על ידי פורבס. גם מגזין ניוזוויק הגיש כי ליוטה השקפות כלכליות טובות  במיוחד באזור לייק סיטי. המגזין כינה את יוטה בשם "ציון כלכלי חדש". יוטה גם מדורגת במספר אחת כמדינה ידידותית לעסקים קטנים.

הספורט ביוטה

יוטה משתלבת היטב בכל הקשור לספורט, יש לה את קבוצת הכדורסל יוטה ג'אז שממוקמת בעיר סולט לייק סיטי. קבוצה זו נוסדה בשנת 1974 ומעולם לא זכתה באליפות ב- NBA, אך הייתה סגנית האלופה בשנים 1997 ו 1998. ליוטה גם קבוצת כדורגל בשם ריאל סולט לייק שמשחקת בליגת ה- MLS והם זכו באליפות אחת בשנת 2009. בשנת 2002 התקיימה ביוטה אולימפיאדת החורף בסולט לייק סיטי.

רוצים לדבר עם המומחים שלנו ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

ויזה לארה״ב
מדריך מלא וחינמי להוצאת ויזה לארצות הברית
חדש
SIM לארה״ב
מדריך מלא וחינמי להוצאת SIM לארצות הברית
מבצע מיוחד
דילוג לתוכן