ו' 01 דצמ' 2023

ורמונט

ורמונט

ורמונט היא מדינה בארצות הברית אשר גובלת במזרח ניו המפשייר, במערב עם ניו יורק, בדרום עם מסצ'וסטס ובצפון עם הפרובינציה הקנדית קוויבק. בירת המדינה היא מונטפלייר. זוהי אחת מהמדינות אשר נחשבת לחלק מחבל הארץ של ניו איגלנד והיא אחת מן המדינות אשר אין לה מוצא לאוקיינוס האטלנטי. לפני שנכנסה להיות חלק מן האיחוד של ארצות הברית, היא הייתה רפובליקה עצמאית. המדינה עצמה היא מדינה קטנה. השטח שלה הוא 24,901 קמ"ר ויש בה מיעוט אוכלוסין. המיוחד במדינה זה שרשרת ההרים הירוקים אשר נמצאים במערב שלה. מדובר בשרשרת הרים של 400 ק"מ. ההר הגבוה בשרשרת זו נישא לגובה של 1339 מטר מעל פני הים. מקור השם ורמונט נגזר משמם הצרפתי של שרשרת ההרים הירוקים. בצפון המדינה שוכן אגם שמפליין אשר משותף גם למדינת ניו יורק ולפרובינציית קנדה – קוויבק. שניים מהדברים היותר מפורסמים במדינה הם החמאה וסירופ המייפל אשר מיוצרים בה.

ההיסטוריה של ורמונט

השטח של ורמונט היה שייך תחילה לצרפת, בהמשך הוא הועבר לידיים בריטיות וזאת לאחר שצרפת הובסה במלחמה של הצרפתים מול האינדיאנים בשנים: 1754-1763. שנים רבות השטח של ורמונט היה נתון למחלוקות בין המושבות ניו יורק וניו המפשיר. המתיישבים באזור החזיקו זכויות על מקרקעין באיזור חוו התנגדויות מצד המיליציה המקומית שלבסוף הצליחה לגבור עליהם ולהקים את רפובליקת ורמונט. הרפובליקה הייתה קיימת בשנים 1777-1791 והייתה לה חוקה שהתבססה על מודל דמוקרטי. החוקה אסרה על עבדות, העניקה זכות הצבעה לכל גבר מעל גיל 21 וקבעה כי המדינה צריכה לממן בתי ספר ציבוריים. ב- 1791 הצטרפה ורמונט לאיחוד ארצות הברית כמדינה ה- 14 וזאת בשל העדפה של אזרחים רבים להיות משויכים לארצות הברית. מדינות הצפון צידדו בהצטרפות המדינה לאיחוד על מנת שיהוו איזון כמדינה שאינה תומכת בעבדות אל מול מדינת קנטקי שהייתה עתידה להצטרף בשנה שאחרי ותמכה בעבדות. עם ההצטרפות, מושל הרפובליקה המשיך בתפקידו ועל בסיס החוקה שהייתה ברפובליקה נכתבה החוקה החדשה. צרופה של המדינה לאיחוד החל בשנת 1791.

החל משנות ה- 50 של המאה ה- 19 ורמונט הייתה לאחת המתנגדות הגדולות לעבדות בארצות הברית. המדינה תמכה באברהם לינקולן לנשיאות ונתנה לו רוב קולות גדול מאוד. במלחמת העצמאות שלחה ורמונט יותר מ- 33,000 חיילים לצבא ארצות הברית. צבא זה היווה כ- 10 אחוזים מאוכלוסיית המדינה באותה העת. ורמונט היא המדינה הראשונה שחוקקה נישואים חד מיניים ללא התערבות של בית המשפט. חוק זה החל בשנת 2009.

ורמונט גיאוגרפית

ורמונט שוכנת באזור ניו אינגלנד במזרח ארצות הברית, מבחינת גודל היא קטנה מאוד ונמצאת במקום ה- 45 מבין מדינות ארצות הברית. היא גובלת במערב בניו יורק, בדרום במסצ'וסטס בצפון, בפרובינציה הקנדית קוויבק ובמזרח בניו המפשייר. בין ניו המפשיר לורמונט מפריד גבול טבעי של נהר קונטיקט. הגדה המערבית של נהר זה היא זו שמהווה את הגבול והנהר עצמו שייר לניו המפשייר. בשטחה של ורמונט נמצאים ההרים הירוקים ו77 אחוזים משטחה מכוסה ביערות ועצים. יתר השטחים הם אחו, אגמים, בריכות וביצות. אגם שמפליין הוא האגם הגדול ביותר בוורמונטוהוא אגם המים המתוקים השישי בגודלו בארצות הברית. אורכה של ורמונט מצפון לדרום הוא 256 קילומטרים ורוחבה הוא 89 קילומטרים. כחלק מן הפארקים של ורמונט ניתן לראות את מארש בילינגס רוקפלר ואת שביל האפלצ'ים.

הממשל והפוליטיקה של ורמונט

ורמונט היא רפובליקה אשר מתנהלת בעזרת שלוש רשויות: הרשות המבצעת כוללת את המושל, סגן המושל, התובע הראשי, מזכיר המדינה, שר האוצר ושר החינוך. כל בעלי התפקידים נבחרעים למשך שנתיים ויכולים להיבחר ללא הגבלה. הבחירות לכל התפקידים מתקיימות באותו הזמן. הרשות השניה היא הרשות המחוקקת אשר מורכבת משני בתים: האסיפה הלאומית והסנאט. בסנאט יושבים 59 חברים שנבחרים לתקופה של ארבע שנים ובאסיפה יושבים 118 חברים שנבחרים לתקופה של שנתיים. המדינה מאפשרת התערבות ישירה של התושבים בעזרת משאל עם ויוזמות אזרחיות. למפלגה הדמוקרטית יש רוב בורמונט. הרשות השלישית היא הרשות השופטת אשר בה יש שבעה שופטים שממונים על ידי המושל ומאושרים על ידי בית המחוקקים.

המדינה מחולקת מנהית למחוזות. מחוז וינזדור הוא הגדול ביותר ומחוז גרנד אייל הוא הקטן ביותר. המחוז המאוכלס ביותר הוא מחוז שיטנדן שבו שוכנת העיר ברלינגטון. ורמונט היא מדינה ליברלית אשר מצביעה משנת 1992 למפלגה הדמוקרטית. למרות היותה ליברלית, רבים ממנה מתנגדים לחוקי הגבלת הנשק וזאת בשל אופיה הכפרי.

הדמוגרפיה בורמונט

האוכלוסייה מהמוצא הצרפתי היא מהגדולה באוכלוסיית ורמונט ומהווה כ- 22.2 אחוזים מכלל תושביה. לאחר מכן האנגלים מהווים 17.8 אחוזים ואחריהם האירים, הגרמנים והאמריקאים שמוצאם הוא בעיקר אנגלי.

ההשכלה בורמונט

ורמונט מודרגת כמדינה משכילה מאוד, יותר מכך, בשנים 2005 ו 2006 היא דורגה כמדינה המשכילה ביותר בארצות הברית. בשנה אחת מוציאים בורמונט על תלמיד כ- 11,548 דולרים. שיעור מסיימי התיכון הוא גבוה ועמד בשנת 2011 על 91 אחוזים. 34 אחוזים מכלל התושבים בשנת 2011 היו בעלי תואר ראשון לפחות אל מול 28 אחוזים בכלל ארצות הברית. כמו כן בשנת 2013 היחס בין מורים לתלמידים היה הנמוך ביותר בכלל ארצות הברית.

 

רוצים לדבר עם המומחים שלנו ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

ויזה לארה״ב
מדריך מלא וחינמי להוצאת ויזה לארצות הברית
חדש
SIM לארה״ב
מדריך מלא וחינמי להוצאת SIM לארצות הברית
מבצע מיוחד
דילוג לתוכן