ו' 01 דצמ' 2023

ויסקונסין

ויסקונסין היא מדינה באזור המערב התיכון של ארצות הברית.

מדינה זו נמצאת סמוך לימות גדולות רבות. ויסקונסין החלה דרכה במאה ה- 17 כאשר התיישבו בה עשרה שבטים אינדיאנים. גבולותיה של ויסקונסין הן: איווה, מינסוטה, מישיגן ואילינוי והימות שסובבות אותה הן הן ימת מישיגן וימת סופריור. 

בתחומי המדינה ניתן לראות גם את נהר המיסיסיפי, נהר סט, נהר קרויקס ונהר מנומיני. 

בשל אזורי הימות הרבות שסובבות אותה, מתרחשות תופעות גיאוגרפיות פראיות. מעבר לכך, דרום וסקונסין סובבת אזורים הררייםגבוהים אשר מכוסים ביערות. החלק המזרחי של המדינה כולל את הערים הגדולות. המדינה התקבלה לשורותיה של מדינות ארצות הברית בשנת 1848 כאשר המתיישבים הראשונים שהגיעו אליה אחרי האינדיאנים הגיעו בשנת 1820.

כיום אוכלוסיית וינסקונסין אינה אוכלוסייה אחידה מבחינה אתנית היות והגיעו אליה מתיישבים רבים מאזורים רבים כמו ניו יורק, ניו אינגלנד, גרמניה, סקנדינביה, בלגיה, הולנד, שוויץ ואירלנד. כיום ניתן לומר שכמעט 50 אחוזים מן המדינה הם ממוצא גרמני ויש שם אירועים רבים אשר משמרים את המורשת הגרמנית.

מקור השם של מדינת ויסקונסין

למקור שם המדינה ויסקונסין יש מספר סברות. האחת טוענת כי שם המדינה הוא מפירוש המילה ויסקונסין באינדיאנית  "האבן האדומה". שם זה היה גם שמו של נהר ויסקונסין.

ההיסטוריה של מדינת ויסקונסין

האינדיאנים הראשונים באזור זה היו הפלאו אשר חיו בעיקר מצייד. כל השבטים שחיו באזור קיימו את חייהם עד אשר החלו להגיע אירופאים לאזור. האירופאים הראשונים שהגיעו היו הצרפתים בשנת 1634. 

משלחת זו פיתחה סחר בפרווה בין ארצות אירופה למקומיים במקום. בשנים אלו צרפת לא בנתה התיישבויות באזור. רק בשנת 1763 החלה ההתיישבות אשר קמה בעקבות מלחמה בין הצרפתים לאינדיאנים. ובינתיים בזמן זה הבריטים השיגו בעלות על השטח וגם החלו להתיישב במקום.

בשנת 1783, לאחר מלחמת העצמאות עברה ויסקונסין לבעלותה של ארצות הברית. למרות הבעלות, הנוכחות האמריקאית החלה להיכנס לשטח זה רק לאחר שנת 1812. בתקופה זה החל פיתוח של כריית מינרלים באזור זה וגם גירוש מסיבי של האינדיאניים. 

טריטוריית וינסקונסין נוסדה רשמית בשנת 1836 לאחר שנוסדה תעלת אירי ואיפשרה דרכים נוחות יותר להגעה לאזור. בתקופה זו החלו להתבסס חיי המשפט והפוליטיקה המקומית בעיקר על ידי מהגרים מניו אינגלנד. 

מהגרים נוספים שהגיעו מגרמניה, אירלנד ונורווגיה הקימו מוסדות דתיים קתולים רבים. בשנת 1848 המדינה אישרה את החוקה שלה והייתה כמדינה ה- 30 במספר. באותם שנים נקבע גם גבול המדינה שהשתנה מסיבות פוליטיות. אם קו הגבול היה נשאר אותו דבר והיה כולל גם את הקצה הדרומי, העיר שיקגו הייתה כיום חלק מויסקונסין.

העבדות בויסקונסין נחשבה לסוגיה של מחלוקת. ויסקונסין צודדה ברפובליקנים והייתה חלק ממדינות האיחוד. היא שלחה למחלמה ציוד, נשק ו- 91 אלף חיילים.

תחילת המאה העשרים במדינה היבאה עימה גל תיעוש מאוד מתקדם שהפך את המדינה לאחת המדינות המתקדמות ביותר מבחינה תעשייתית. כמו כן, המדינה התאפיינה בקיצוניות פוליטית שהביאה למקרים קיצוניים של חשדות בקומוניזם ופיגוע באוניברסיטת ויסקונסין- מדיסון. המחאה הייתה כנגד מלחמת ויאטנאם. סוף המאה ה- 20 המדינה המשיכה בהתפתחותה הכלכלית ופיתחה גם את תחומי החינוך, רפואה, תיירות וחקלאות.

האקלים בויסקונסין

הטמפרטורות הגבוהות ביותר שנרשמו בויסקונסין היו בשנת 1936 כאשר הן היו 46 מעלות צלסיוס. הטמפרטורה הנמוכה ביותר נמדדה בשנת 1996 כאשר הן היו מינוס 48 מעלות צלסיוס.

הממשל והפוליטיקה בויסקונסין

ויסקונסין היא רפבוליקה אשר מקיימת שלוש רשויות. הרשות המבצעת מורכבת ממושל מדינת ויסקונסין, סגן המושל, התובע הראשי, מזכיר המדינה, שר האוצר, ושר החינוך. כל בעלי התפקידים נבחרים בנפרד לתקופה של ארבע שנים, ויכולים להיבחר ללא הגבלה. בוויסקונסין אין הגבלה על אורך הכהונה של המושל או של חברי בית המחוקקים. ייתכן מצב בו ברשות המבצעת יושבים נבחרים ממפלגות שונות. הבחירות לתפקידים מתקיימות באותו הזמן. הרשות המחוקקת מורכבת מהאסיפה הלאומית והסנאט. בבית הנבחרים יש 99 חברים שנבחרים לקדנציה של שנתיים. בסנאט יש 33 חברים שנבחרים לקדנציה בת ארבע שנים. בכל שנתיים כל מחוז בוחר בשני חברי בית נבחרים. הרשות השלישית היא הרשות השופטת אשר בראשה עומד בית המשפט העליון. בית המשפט העליון מורכב משבעה שופטים שנבחרים בבחירות כלליות לקדנציה של שש שנים והנשיא נבחר לקדנציה של ארבע שנים בבחירה חשאית. מדינת ויסקונסין היא מדינה אשר מאפשרת לאזרחיה להיות שותפים בעזרת התערבות ישירה על ידי יוזמה אזרחית ומשאל עם. בירת מדינת ויסקונסין היא מדיסון.

הכלכלה של ויסקונסין

בשנותיה הראשונות התבססה המדינה על חקלאות, כרייה ונגרות. במאה ה- 20 התפתח גם ענף התיירות ורבים עברו לעסוק בו. 

במגביל, בעיר מילווקי החלה להתפתח מאוד התעשיה וגם ארגוני שירות אשר מספקים רפואה וחינוך. כיום תעשיית החלב ומוצריו מפותחת מאוד והם מייצאים לכלל אזורי ארצות הברית.

ויסקונסין בחלוקה דמוגרפית

וינסקונסין היא מדינה מאוד אתנית, יש בה אוכלוסיה מגוונת בשל ההגירה ההתחלתית שהגיעה ממקומות שונים בעיקר מאירופה. למדינה הגיעו מהגרים מצרפת, ניו איגלנד, ניו יורק, גרמניה, סקנדינביה, אירלנד, נורווגיה ופולין. ובמאה ה-20 הצטרפו גם מקסינים ואפרו אמריקאים. כיום כ- 48 אחוזים מן המדינה הם ממוצא גרמני.

השכלה בויסקונסין

ויסקונסין היא אחת מהמדינות אשר שדרבנה הקמת אוניברסיטאות לאחר מלחמת האזרחים. מערכת החינוך הציבורית במדינה זו כוללת יותר מ-26 קמפוסים כאשר האוניברסיטה הראשית היא ויסקונסין – מדיסון. במקום יש גם מכללות טכנולוגיות, פרטיות ומכללת ויסקונסין לרפואה.

מוזיקה, תרבות וספורט בויסקונסין

וינסקונסין ידועה בפסטיבלי מוזיקת קאנטרי. כחלק מהפסטיבלים ניתן לראות את פסטיבל מילר לייט, באד לייט ופסטיבל פורד לקאנטרי. בתחום הטלוויזיה, סדרות רבות מתרחשות במדינה זו. כחלק מן הסדרות הן: "ימים מאושרים", "אבא חורג אמא חורגת", "מופע שנות ה-70" ועוד. גם ספורט יש במדינה ופועלות בה קבוצת הבייסבול מילווקי ברוארס, קבוצת מייג'ור ליג בייסבול, מילווקי באקס וקבוצת הפוטבול ביי פקרס.

 

רוצים לדבר עם המומחים שלנו ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

ויזה לארה״ב
מדריך מלא וחינמי להוצאת ויזה לארצות הברית
חדש
SIM לארה״ב
מדריך מלא וחינמי להוצאת SIM לארצות הברית
מבצע מיוחד
דילוג לתוכן