ו' 01 דצמ' 2023

אולבני

אולבני היא עיר הבירה של מדינת ניו יורק. העיר שוכנת כ-233 ק"מ צפונית לעיר ניו יורק מדרום למפגש הנהרות הדסון ומוהוק. העיר היא גם עיר המחוז של מחוז אולבני.

היסטוריה

האדם האירופאי הראשון שהגיע לאזור העיר הוא הנרי הדסון שהגיע ב-1609 וזאת במסגרת חקר של חברת "הודו המזרחית ההולנדית".

העיר ידועה כיישוב האירופאי השני שנוסד כחלק ממה שהפך להיות בהמשך 13 המושבות של ארה"ב אחרי ג'יימסטאון בוירג'יניה. בשנת 1614 נבנה באזור מבצר על ידי ההולנדים שקראו למקום "ניו אורנז'" על שם בית המלוכה ההולנדי בית אורנז'.

בשנת 1664 האזור נכבש על ידי הבריטים ובכך קיבלה העיר אם השם אולבני על שמו של דוכס יורק ודוכס אולבני, שבהמשך הפך למלך אנגליה ג'יימס השני. התואר "דוכס אולבני" הינו תואר מסורתי של בנו הצעיר של מלך סקוטלנד והייתה לחלק ממושבת ניו יורק.

ב-1754 התכנסו באולבני נציגים מהמושבות האמריקאיות. הנציג מפנסילבניה בנג'מין פרנקלין הציע בפעם הראשונה איחוד של כלל המושבות. מדובר בהצעה שלא הוכרה אף פעם באופן רשמי אך הייתה לה השפעה על חוקת ארה"ב שתכתב כ-33 שנים אחרי.

עד כתיבת החוקה התרחשה מלחמת הצרפתים והאינדיאנים, מה שהביא לקשיים בפיתוחה של אולבני כעיר. בזמן מלחמת העצמאות של ארה"ב חלה באולבני צמיחה רחבה. לעיר הגיעו מהגרים רבים כשרובם מקונטיקט וורמונט. העיר הפכה לבירת מדינת ניו יורק ב-1797.

בסוף המאה ה-18 ותחילת המאה ה-19 הפכה אולבני למרכז תחבורתי. באותה עת הפכה אולבני לעיר התשיעית בגודלה בכל ארה"ב. בין היתר הפכה העיר גם למרכז סחר ותעשייה. במאה ה-19 הייצוא הבולט מהעיר היה פרוות, חיטה, בשר ועץ כחומר גלם. בנוסף לכך, הוקמו בעיר בנקים וחברות כלכליות, כשהבולטת בהן היא חברת "אמריקן אקספרס" שהוקמה ב-1850.

אולבני היא גם העיר הראשונה בארה"ב ואך אחת מהערים הראשונות בכל העולם שבה היה נמל תעופה עוד בשנת 1908. על אף תוכניות פיתוח משמעותיות, רוב אוכלוסיית העיר נטשה אותה בשנות ה-50 וה-60 בשל תהליכי פרבור.

מוסדות חינוך בעיר

בעיר נמצאת אוניברסיטת אולבני ואוניברסיטת מדינת ניו יורק וזאת לצד מספר מכללות נוספות.

אוכלוסייה ודמוגרפיה

נכון ל-2015 הוערכה אוכלוסיית אולבני ב-98 אלף תושבים. לאורך השנים הייתה אוכלוסיית העיר מגוונת. כיום, 52% מאוכלוסיית העיר לבנה, 27% אפרו-אמריקאים ו-7% אסייתים.

הזרם הדתי הבולט הוא הנצרות הקתולית המהווה אמונתם של 47% מהאוכלוסייה בעיר. 12% נוספים משתייכים לזרמים אחרים של הנצרות.

באולבני קיימת קהילה יהודית משמעותית עוד מ-1658. בעיר ניתן למצוא מספר בתי כנסת מכל זרמי היהדות ואף בית כנסת של יהדות הקראיים. כיום, חיים בעיר כ-13 אלף יהודים המהווים כ-4.2% מאוכלוסיית אולבני.

פוליטיקה וממשל

מועצת העיר אולבני מורכבת מראש עיר ומ-15 נציגים הנבחרים אחת לארבע שנים מ-15 מחוזות בחירה. המפלגה הדמוקרטית היא הדומיננטית בעיר לאורך שנים רבות.

רוצים לדבר עם המומחים שלנו ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

ויזה לארה״ב
מדריך מלא וחינמי להוצאת ויזה לארצות הברית
חדש
SIM לארה״ב
מדריך מלא וחינמי להוצאת SIM לארצות הברית
מבצע מיוחד
דילוג לתוכן